Kdy si zničíme Lentilky?

WP_20140808_008Lentilky se postupně dokončují – na začátku srpna byla otevřena houpací lentilka a další přibydou v dohledné době. Lentilky zpravidla nahradily stovky metrů čtverečních starých asfaltových hřišť a betonových pískovišť. Na sídlišti tak postupně vznikají nové prvky, které zde do této chvíle nebyly. Nová hřiště, houpačky, skluzavky a posilovací stroje budou samozřejmě lákat i vandaly. Jak dlouho nám vydrží?

Všechny prvky na lentilkách budou zařazeny do městského mobiliáře. Budou procházet pravidelnými vizuálními kontrolami (cca 2x měsíčně) a revizemi přesně podle záručních a legislativních požadavků. Dobrým příkladem, jak se Letňany umí starat o svůj majetek, je vnitroblok Chlebovická. Zde je několik dětských hřišť a zeleň, které 5 let od výstavby vypadají na výbornou. Výhodou samozřejmě je, že se jedná o ucelený areál, který má vlastního správce.

WP_20140806_005

Lentilky jsou trochu jiný případ. Jsou rozprostřené po celém sídlišti a netvoří jeden soudržný celek. Péče jim však bude věnována stejná, jako jiným prvkům městského mobiliáře, přesně v souladu s normou ČSN EN 1176-7. Standardní dohled budou na svých pochůzkách provádět městští strážníci. V rámci projektu bude také instalován kamerový systém. Je to zatím první realizace v Letňanech a doufejme, že v následujících letech budou kamery rozšířeny i do dalších ulic.

Samostatnou otázkou je oplocení lentilek. Pyramida a sportovní hřiště plot mají. Lentilka pro nejmenší, která je v Malkovského, víceméně také. Plot nedává smysl u fontány a posezení na malém náměstí. Posilovnu a houpací lentilku jsme však nechali bez plotu. Dlouho jsme s projektanty a architekty diskutovali, zda plot ano či ne, a pokud ano, tak jaký… Osobně nejsem příznivcem žádných hranic, omezení a pevných plotů, které mají jediný účel – „násilně“ omezit přístup někoho někam.

GirlFence

Možná je má představa naivní, ale věřím, že každý by měl vědět, jak se má na různých místech chovat. Každý člověk by si měl sám uvědomit, že na dětském hřišti se nepije alkohol, nerozbíjí flašky, nekálí a neničí se tam madla k houpačkám. Každý pejskař by měl přeci pochopit, že nesmí nechat močit svého miláčka tam, kde si hrají děti. Správný pán by měl okřiknout svého psa či fenku, aby nedělali potřebu na pískovišti.

DogOrder

Ne-plot u houpaček a posilovny berme jako takový test, zda se umíme přirozeně a správně chovat ke svému okolí. Berme to jako zkoušku, že nepotřebujeme ploty, řády, zákony a policii k tomu, abychom po sobě uklidili nepořádek nebo ještě lépe ho vůbec nedělali. Postavit příští rok malý plot kolem houpaček je jednoduchá záležitost. Věřím však našim sousedům ze sídliště, že to nebude třeba.

Share

2 komentáře u „Kdy si zničíme Lentilky?

  1. Je škoda, že u tak veliké investice nepočítáte se správcem. Pokud dozor je na městské policii, tak mi chybí fantazie, jak bude probíhat. Za 25 let tady totiž ani jednou neprošel městský strážník. Maximálně projedou autem a nic neřeší, ani ničení mobiliáře, povalování bezdomovců a jejich používání keříků na sídlišti jako WC, ani přestupky při parkování. Budou-li pokračovat stejně zodpovědně, pak je škoda cokoliv stavět.
    Čekalová

    • Dobrý den paní Čekalová, moc díky za dotaz. Je skvělé, že se ptáte, alespoň mohu představit náš plán dlouhodobé udržitelnosti Lentilek. Se správcem samozřejmě počítáme. Bude pravidelně kontrolovat stav hřišť a prvků na nich. Bude provádět pravidelné vizuální kontroly, opravy, technické revize a další potřebné věci týkající se městského mobiliáře. Zároveň má naše obec vlastní technickou četu, kterou můžete v Letňanech potkat, jak dělá údržbu, uklízí nebo opravuje městský majetek a v zimě například odklízí sníh.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *