Lentilky etapa 9: Hadí stezka Fryčovická

Populární projekt Letňanských lentilek se rozšíří do další části sídliště. Zatím Lentilky končily na Křivoklátské ulici, nicméně i další části sídliště potřebují renovaci. Okolí základní školy Fryčovická je částečně revitalizováno, bylo postaveno sportovní hřiště, v jižní části je velmi oblíbená psí louka. Po pravé straně školy se však nachází prostor, který nebyl po řadu let udržovaný.

Současný stav

Renovovaný veřejný prostor je vymezen ze západní strany vysokým panelovým domem a ze strany východní oplocením základní školy Fryčovická. Tímto vymezením vzniká zajímavé území, kde výraznou roli hraje terén o délce přibližně 250m. Prostor je nesystematicky osázen dnes už vzrostlými stromy, které ale působí neupraveně a celkovému vzhledu na hodnotě moc nepřidávají. Velkým nedostatkem je úplná absence městského mobiliáře. Tráva tak slouží pouze pro výběh domácích mazlíčků, ale neposkytuje žádné další možnosti využití.

Oživení území

Prvním bodem v cestě za oživením veřejného parteru školy je renovace stávajících povrchů a dodání funkčních prvků do prostoru parku. Hlavním motivem je vytvoření 2 cest. První z nich tzv. „rychlá cesta“ vzniká na základě stávajícího chodníku, kde bude pouze vyměněn povrch. Tato cesta má primárně funkci účelovou. Chodník je odlišen svým povrchem (výrazná cihlová dlažba), tak aby přilákal pozornost, v obrovských šedivých plochách sídliště.

Druhou cestou je tzv. „hadí stezka“. Ta se vlní územím a překonává i výrazné terénní nerovnosti. Stezka je myšlena jako procházková a všechny aktivity navržené v území se na ní navlékají jako korálky. Povrch cesty je mlátový, tzn. zpevněný, ale stále blízko přírodnímu charakteru území. Na vhodná místa bude doplněna zeleň. Žádné zdravé vzrostlé stromy nebudou pokáceny.

Aktivity

Do území je nutné dodat možnost veřejných aktivit a využití veřejného prostoru. Na základě průzkumu mezi obyvateli bylo zjištěno, co jim opravdu schází. Hlavním problémem je nedostatek možného posezení v parku, dětská hřiště a městský mobiliář jako např. odpadkové koše. V prostoru byly vymezeny místa pro umístění takových prvků. V jižní části je situováno „náměstí“, které je na osluněném místě a zároveň před vstupem do sportovního areálu, jež je velmi využívaným prvkem. Také je zde nástup na „hadí stezku“, ke které jsou přidruženy další funkce.

Pod terénním zlomem se nachází hřiště pro menší děti a na severní části u základní školy je posezení pro kohokoli, kdo hledá odpočinek. U vstupu do území vedle panelového domu se nachází tyčové bludiště pro všechny věkové kategorie. Podél celé cesty vede červený had, který je výrazným prvkem a přináší do prostoru život a barvu. Had občas „zajede“ do terénu, nicméně na určitých místech je možné ho využít jako lavičku, prolézačku či skluzavku.

Financování

Rozpočet Letňan je v současné době omezen, nicméně vedení radnice řeší financování z dotačních projektů Magistrátu a Ministerstva životního prostředí. V současné době probíhají projektové práce, na které naváže stavební řízení. Do konce roku 2013 bude známo, zda se Hadí stezku podaří v přístím roce realizovat, či budeme muset čekat na lepší finanční situaci.

V případě jakýchkoli komentářů k Hadí stezce využijte přímý kontakt: mikulecky@letnany.cz. Máte také možnost vyjádřit Váš názor níže.

Prezentace Hadí stezka Fryčovická – stáhnout

Share

19 komentářů u „Lentilky etapa 9: Hadí stezka Fryčovická

 1. Dobrý den,

  píši Vám za SVJ 467, Tupolevova. Hadí stezka se nám moc líbí! Doufám, že se na ní najdou peníze. Ten prostor je v současném stavu naprosto šílený.

  Zdraví

  Jana Opltová

 2. Dobry den, za revitalizaci uzemi jsem velmi rada!!
  V navrhu mne vsak zaujaly dve veci, o kterych premyslim:
  1) „soucasne vzrostle stromy pusobi neupravene a celkovemu vzhledu na hodnote moc neprispivaji“ – v tom si dovoluji oponovat, vzrosle stromy jsou v tomto uzemi jednim z mala oku lahodicich prvku. Rostly radu let a bez nich by zde byla pustina. Jak je s nimi, prosim, pocitano v projektu? Jak do nej budou zacleneny? Kolik a ktere se planuji eventuelne pokacet?
  2) planovane „vysoke traviny“ bych zde rozhodne nepodporila. Myslim, ze mnohem lepsi je mit zde kratce strizeny a upravovany travnik. Ocekavam lepsi vzhled plochy, lepsi vyuziti, mensi narocnost na spravu a nizsi naklady. Je ale prosim pocitano s tim, ze plochu bude potreba pravidlene sekat, aby vsude mohly vjet sekacky?

  Dekuji za zpetnou vazbu a tesim, ze se to snad cele povede brzo ;)!

  • Zdravé vzrostlé stromy samozřejmě kácet nebudeme, pouze na vhodná místa doplníme novou zeleň. Budeme odstraňovat pouze některé staré, přerostlé a nevzhledné keře u plotu ZŠ. Vysoké traviny budou pouze na velmi malé části jako součást celkové dekorace. Současný trávník ve většině zůstane a budeme ho pravidelně udržovat strojně i ručně. Budoucnost projektu závisí na dotacích. Pokud je získáme, bude Hadí stezka hotová v roce 2014.

 3. Dobry den,

  ja osobne s revitalizi a realizaci Hadi stezky naprosto souhlasim. Moc se mi projekt libi a doufam, ze se penize sezenou a cely tento prostor ziska novou a uzitecnou podobu pro vsechny.
  S pozdravem,
  Jana K.

 4. Dobrý den, projekt vypadá moc pěkně. Bydlíme hned u něj. Konečně to prokoukne a nebudou tu strašit stará špinavá pískoviště. Šup sem s tím ;-)))

 5. Dobrý den,
  chtěla bych upozornit na jednu věc. Pokud více prší, po stávajícím chodníku, doufejme budoucí „rychlé cestě“ se valí voda. Řeší projekt kvalitním způsobem odvedení vody z pozemku? Je možné se jako veřejnost účastnit jednání komise, která toto řeší?

  • Děkuji za upozornění. V rámci územního řízení se odvodnění neřešilo, nicméně bude to součástí prováděcího projektu, který bude zpracovávat realizační firma. Speciální komise pro Hadí stezku není, ale je možné se účastnit jednání komise RSŽP, kde jsou diskutovány všechny projekty spadající do Letňanských lentilek.

 6. Dobrý den, napadl mě ještě jeden k dotaz k této stezce. Bude zachován malý svah, který je v místech u plotu, kde nyní plandá info o Hadí stezce? V zimě je hojně využíván malými dětmi na bobech, to je jediné co se na tomto místě zatím dá využívat.

  • V rámci Hadí stezky parkovací místa bohužel neřešíme. Zaměřujeme se pouze na prostor mezi panelákem a školou. Uvažujeme však, že bychom rekonstruovali Bahok – drobné provozovny u zastávky Fryčovická. Při rekonstrukci bychom zachovali komerční prostory ve spodním patře a nahoře by se udělalo parkoviště. Zatím je to jen úvaha. V průběhu roku bychom představu více konkretizovali.

  • Dobrý den, Hadí stezka je součástí Lentilek II, pro které jsme podali v dubnu žádost o dotace z evropských fondů. Budeme vědět přibližně v září, zda dotace dostaneme. Pokud ano, Hadí stezku postavíme příští rok.

 7. Dobrý den, jak to vypadá s realizací Hadí stezky? Dlouho se o ní nemluvilo a dle toho co jste psal měla být již hotová. ……….Pokud je získáme, bude Hadí stezka hotová v roce 2014………….
  a dále že možná příští rok. Tak kolik let to ještě bude?
  Jaký je akutální stav s dotacemi a realizací stezky?
  Lidé se na stezku těšíli a těší a nyní je ticho okolo tohoto projektu.

  Děkuji mockrát a jsem s pozdravem

  Stojanoska

  • Dobrý den, na Hadí stezku jsme neúšpěšně žádali v loňském roce dotace. Určitě to zkusíme znovu v příštím programové období. Zatím nejsou zveřejněny žádné výzvy, tak to vypadá spíše na příští rok. Existuje také možnost, že peníze na realizaci schválí zastupitelstvo v rozpočtu na rok 2016. Letos se tento návrh do rozpočtu nedostal. Vše je jen otázkou peněz. Držme si palce, třeba vyjdou příští rok nějaké evropské dotace.

   • A proč tedy propagujete něco co bude, když nevíte výsledek? Nalákali jste lidi na toto(děti se těšili…) a nakonec bůh ví kdy nebo vůbec že? Ta plachta, která visí na plotu na vlásku, je tam vlastně úplně zbytečně. Škoda
    :-(

    • Primárním účelem plakátu byla výzva k diskusi, abychom u Vašeho domu nepostavili něco, co se Vám nakonec nebude líbit. Nikde nepadl žádný závazek, že Hadí stezka bude postavena do určitého roku. Děti se stále mohou těšit a zatím ať vyzkouší hřiště v Lentilkách. Mají to jen kousek.
     Připravit projekt je dlouhá cesta. Projektanti ho musí nejdříve nakreslit, několik měsíců trvá územní a stavební řízení, pár dalších zabere zpracování dotační žádosti atd. S dotacemi jsme vloni neuspěli, ale pokusíme se o to určitě znovu. Osobně jsem pro to, aby obec z vlastního rozpočtu investovala do Hadí stezky 5-8M, ale v zastupitelstvu je dalších 20 členů, kteří pro letošní rok měli jiný názor, protože Hadí stezka v rozpočtu není. Pokud znáte své zastupitele, tzn. že jste byla u voleb a volila některou ze stran zastoupených v zastupitelstvu, apelujte u nich, aby Hadí stezka byla investiční prioritou v roce 2016.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *