Parter ZŠ Tupolevova

Základní škola Tupolevova je ze severní strany oddělena od panelových domů parkem. Těžištěm veřejného prostoru je asfaltová plocha před hlavním vstupem do budovy, ze které se rozvětvují pěší cesty: k autobusové zastávce, k domům a do parku. Místo působí prázdně a nevyužitě. Čas školních nástupů skončil. Není zde nic, co by lidi přitáhlo a upoutalo jejich pozornost. Úkolem pro architekty bylo najít novou identitu tohoto místa, která by přitáhla lidi a vytvořila fungující urbánní prostranství.

Sjednocení parku

Prvním bodem v cestě za oživením veřejného parteru školy je sjednocení parku. Inspirací byl charakteristický znak tohoto místa: pravoúhlá geometrická plocha vsazená do rostlé organické struktury cest. Tento motiv architekti využili a posílili. Stejným způsobem zdůraznili i vedlejší vstup do budovy a místo dalšího křížení cest v parku. Vznikla tak tři jasně vyhraněná místa – uzly na síti cest, které jsou vymezené nejenom svým tvarem, ale i povrchem z cihelné dlažby. Tyto piazzy vtisknou území nový jednotný charakter, rozčlení veřejný prostor a zdůrazní jeho hierarchii.

Dalším krokem ke sjednocení parku, je doplnění stromů v jeho východní části. Stromy budou jednak oddělovat parkoviště, zejména však dotvoří průběžný, kompaktní zelený pás procházející podél celé severní fasády školy.

Multi-generační prostor

Důležitým momentem návrhu bylo pochopení, pro koho a čím vlastně by tento prostor měl být. Je to prostor primárně určený pro děti, nicméně stále se jedná o prostor veřejný, který by měl sloužit všem. Díky své poloze mezi autobusovou zastávkou a bytovými domy tudy denně prochází spousta lidí …nejen školáků. Tento prostor by měl něco nabídnout úplně každému.

Jako prvek, který toto dokáže a skutečně každého trochu vyburcuje z každodenní reality, navrhli architekti rozvlnění hlavní piazzy, vytvoření boulí přibližně metr vysokých před vstupem do školy. Cílem je, aby nikdo, kdo tudy bude procházet, nezůstal netečný. Aby každé dítě vyběhlo nahoru na kopec a zase dolů, aby se každý teenager nebo dospělý mohl na bouli pohodlně posadit nebo se třeba jen o ní opřít, a aby každý, kdo nahoru vyběhnout nemůže, se alespoň pousmál.

V dnešní době, kdy se i děti stále méně a méně hýbou, je správné alespoň touto cestou podpořit chuť rozeběhnout se. Rozvlnění bude podporovat image školy, kam se děti nemusí bát chodit, naopak školu k dětem více přiblíží. Mezi boulemi bude zachován dostatečně velký prostor pro plynulý průchod a po obvodu a pro celoroční údržbu. Stejně tak jako v celém parku, budou kolem tohoto prostoru osazeny nové lavičky, nová svítidla a odpadkové koše.

Obnova hřišť v parku

Posledním bodem návrhu je obnovení původních míst v parku určených pro děti. Jedná se o místa dvou bývalých pískovišť umístěných na zatravněných plochách mezi stromy. Obě tato místa by se měla vrátit dětem. Každé hřiště bude pro jinou věkovou skupinu. Pro ty nejmenší bude určena plocha v západní části parku. Budou zde houpačky, klouzačky a jednoduché prolézačky. Po obvodu budou umístěny lavičky pro dětský doprovod.

Pro starší děti bude určeno druhé hřiště uprostřed parku. Hřiště bude tvořit prostorová struktura dvou uzavřených okruhů trubek, proplétajících se mezi stromy. Mezi těmito trubkami bude natažena lanová síť s různými hracími elementy.

Parkování

V ulici Dobratická přibyde přibližně 10 nových parkovacích míst. Před vchody 520-522 vznikne pojezdový chodník určený k manipulaci nákladů, příjezdu hasičů a záchranné služby a ke krátkodobému parkování pro vyložení a naložení. Celý prostor se tak velmi zklidní a navíc řidiči dostanou nový větší prostor k parkování.

Financování

Cílem je financovat projekt z dotačních programů magistrátu hlavního města, případně jiných zdrojů. Projekční práce byly před prázdniny dokončeny a projekt dostal všechna potřebná povolení. Do konce roku 2013 bude známo, zda se parter před základní školou Tupolevova podaří v příštím roce realizovat. Pokud ne, budeme muset čekat na lepší finanční situaci.

V případě jakýchkoli komentářů k návrhu můžete využít přímý kontakt: mikulecky@letnany.cz. Máte také možnost vyjádřit Váš názor níže.

Prezentace Parter ZŠ Tupolevova – stáhnout

Share

8 komentářů u „Parter ZŠ Tupolevova

 1. Bydlím v ulici Dobratická a už se opravdu těším až prostor projde navrhovanou proměnou. Doufám, že finance na realizaci budou brzy.

  • Uděláme maximum, aby projekt byl realizován co nejdříve. Nicméně i v případě, že získáme dotace, to bude nejdříve na konci příštího roku.

 2. Dobrý den,
  projekt je pěkný, je určitě potřeba park u ZŠ Tupolevova revitalizovat a hlavně je také potřeba odstranit i zbytky starých poničených zdí, které jsou v parku naproti MŠ. Jediné, co mě trochu nesedí jsou ty boule před vchodem do ZŠ. Nedovedu si představit jak se bude zajištovat běžná údržba této boulovaté plochy a to zvláště v zimním období a také se domnívám, že na boulích pokrytých ledem a sněhem může dojít i k vážným úrazům. Nebudou boule v zimě pro školáky nebezpečné?
  Olaf Deutsch, Zdravé Letňany o.s.

  • Vůz naší technické služby bez problémů mezi boulemi projede tak, aby se za všech okolností vždy dalo bezpečně projít z jedné strany parteru na druhou. Projekt připravoval tým architektů a stavařů, kteří vedle řady jiných omezení a dalších vstupních parametrů zvažovali i průjezd vozu na odklízení sněhu a celoroční údržbu.
   Boule nebudou vyšší než 1 m a nebudou zde žádné ostré betonové hrany. Děti zcela jistě budou po boulích běhat a nebo jezdit třeba na kole. Samozřejmě, že při takové aktivitě může dojít na odřená kolena nebo modřiny. Nicméně z vlastní zkušeností vím, že děti jsou schopné si odřít koleno i na naprosto rovné ploše s ultra-měkkým povrchem. Boule nijak nezvýší frekvenci úrazů letňanských dětí.

 3. Dobrý den , určitá obnova a revitalizace je ku prospěchu ale myslel take někdo na nás pejskaře ? Přece i domácí mazlíček potřebuje pohyb . A ještě abych nezapomněl na ty krasně rostlé stromy co bude s nimi ? Slyšel jsem že škole překážej tak je chcete vykácet ? To snad ne :( . Doufám jen že nedostanu odpověd typu Novy za stary :) velky rostly strom pryc a nahradit ho malim hubenym a 100 let vekat nez doroste . Dekuji za odpoved

  • Dobrý den, v ulici Příborská je pár desítek metrů od ZŠ psí louka. Zároveň jsme v posledních dvou letech otevřeli další 2 psí louky u ŽS Fryčovická a za valem Malkovského. Na pejskaře myslíme. Pokud máte nápad, kde by mohl vzniknout další prostor pro psi, tak mi prosím napište na mikulecky@letnany.cz.

  • V rámci tohoto projektu nepředpokládáme, že by se zbytečně kácely vzrostlé a zdravé stromy. Naopak další novou zeleň vysadíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *