Předzahrádky a chodníky v Místecké a Malkovského

Fandíme fialováLetňanské lentilky jsou od samého počátku připravovány za velké podpory obyvatel sídliště. Od první prezentace v září 2011 je projekt pod veřejnou diskusí a lidé mohou přímo ovlivňovat vzhled svého okolí. Kuželova ulice, Místecká nebo Malkovského jsou v rámci Lentilek upraveny tak, jak si jejich obyvatelé přáli. Tolik diskutované předzahrádky samozřejmě zůstávají a budou plné květin a nových keřů.

Zahájení stavby, které některé nedůvěřivce opravdu překvapilo, přineslo u obyvatel řadu otázek. Některé se týkaly i předzahrádek ve vnitrobloku Malkovského a Místecká. Objevily se zcela smyšlené zprávy, že chodník bude vydlážděn až k domům a zmizí tak veškerá zeleň. Je pravda, že v první verzi studie byla představena idea udělat pevný povrch ve větší míře než nyní, nicméně ta se nesetkala s příznivým ohlasem veřejnosti. Celý projekt je však dělán pro obyvatele sídliště a proto již před delší dobou bylo rozhodnuto o změně.

Trvalkové záhony – proč štěrk?

Už v létě 2013 byly zahájeny projektové práce na úpravě předzahrádek ve vnitrobloku Místecká a Malkovského (předzahrádky směrem k ulici, kde jezdí auta, nejsou součástí Lentilek a SVJ si je většinou spravují sama). Tým připravující Lentilky diskutoval několik variant řešení. Chodník byl na některých místech rozšířen blíže k domům, nicméně stále zůstávalo u domů dostatek prostoru pro zeleň. Jedním ze základních parametrů byly také budoucí náklady na údržbu. Zachování současných trávníků nebylo preferováno, stejně tak stromy s větvemi zasahujícími přímo do oken. Na předzahrádky by se určitě hodily nízké keře, květiny, záhonky apod. Vyhrála tedy kombinace keřů a trvalkových záhonů. Tam, kde je šířka předzahrádky do cca 2m budou záhony trvalek, při větší šířce budou záhony doplněny keři. Vše bude v maximální míře bezúdržbové, případně vyžadující minimum zásahů v průběhu roku.

1283_Vpr352 - nabrezi 16Základem pro takový dobře fungující trvalkový záhon je správné využití přirozených vlastností rostlin a následné sladění jejich pěstebních požadavků s tím, co nabízí dané stanoviště. Na takovýchto typech záhonů je nutné vytvořit takový typ výsadby, kde si rostliny budou vzájemně konkurovat a žádná z nich nepřeroste a nebude tedy dominovat ostatním druhům. Velmi často je na těchto záhonech místo mulče používán štěrk, který zabrání prorůstání plevelů, a tak je často tento typ záhonů nazýván jako štěrkový. Trvalkové záhony jsou poměrně nový prvek v oblasti městské zeleně, a protože Letňany jsou moderní čtvrť, zcela jistě se trvalky budou hodit i na naše nové sídliště.

Podívejte se do galerie, jak se změnilo Hořejší nábřeží v loňském roce
(klikněte na obrázek)

 TrvalkyHorejsiNabreziTrvalkyHorejsiNabrezi

Podívejte se také, jak se dělaly trvalkové záhony v Kuřimi nebo Turnově.

Proč jsou některé chodníky širší, než byly?

U některých chodníků došlo k jejich rozšíření. Jedním z důvodů byla jejich nedostatečná šířka pro občasný pojezd vozidel. Například u domu Místecká 448 – 453 jsou bezbariérové vchody na vnitřní straně vnitrobloku, kde mj. také začíná výtah. Pokud chce někdo stěhovat něco velkého, vždy přijede s této strany domu. Málokdy se stane, že by stěhováci zaparkovali na ulici za domem a stěhovali ledničku přes dvoje schody k výtahu. Vyjeté koleje nejen v Místecké ulici a poškozený trávník můžete vidět na obrázcích níže. 

VyjeteKolejeWP_20140413_002

Širší chodník samozřejmě neznamená, že se po něm může běžně jezdit. Je určen pouze pro VÝJIMEČNÝ pojezd a to zejména z důvodu bezbariérového přístupu, který někteří z obyvatel sídliště skutečně potřebují. Věřím, že nikdo z našich sousedů nebude takový hulvát, aby po chodníku jezdil s jednou taškou z Tesca nebo na něm snad parkoval. Pokud se tak stane, jsou připravena technická opatření, která vjezdu na chodník zcela zamezí.

V jiných ulicích, například v Kuželově nebo Ivančické, jsou chodníky posunuty k domu a nahradily neudržované travnaté předzahrádky plné platových lahví a cigaretových nedopalků. Důvodem je tedy vyšší efektivita údržby zeleně i pevných ploch. Obyvatelé těchto ulic o zeleň samozřejmě nepřijdou, protože v pevných plochách budou zelené ostrovy plné květin, okrasných trav, keřů či jiné zeleně. Další zelená plocha bude ve vnitrobloku za chodníkem místo starého asfaltového hřiště a pískovišť. Celkově bude v této oblasti mnohem více stromů i trávníků než dříve.

Ivančická201404

Proč je u Místecké 452 užší chodník?

U Místecké 452 chodník ustupuje dále od domu. Členové výboru SVJ 452 nesouhlasili s žádnou stavbou na jejich pozemku. I přesto, že Lentilky získaly souhlas původního majitele pozemku (CPI) pro územní rozhodnutí i stavební povolení a nový chodník by byl zcela legální, tak vedení obce vyhovělo obyvatelům domu 452 a nerealizovalo původní záměr. Lentilky jsou tu pro lidi a je nutné respektovat jejich názor. Projekt byl tedy upraven a před tímto vchodem zůstane zachována i původní zeleň.

1281_Vpr350 - nabrezi 18

Kdy bude vidět nová zeleň?

V rámci první fáze Lentilek bude vysazena téměř stovka nových stromů. Většina z nich bude 4-5 letých a nebudou to tedy jen chabé jednoleté šlahouny s minimální perspektivou. Samozřejmě budou potřebovat čas a plně vzrostlé stromy budou na sídlišti až po několika letech. Stejně tak i nové keře, kterých bude přes tisíc. Trvalkové záhony pokvetou na vybraných místech částečně už letos, nicméně plný potenciál ukáží až příštích rok. Obnova sídliště není proces na jeden měsíc ani na rok. 30 let se o něj nikdo nestaral, tak teď buďme prosím trpěliví a dejme zeleni pár let, než nás bude pořádně těšit.

WP_20140530_001

Share

55 komentářů u „Předzahrádky a chodníky v Místecké a Malkovského

 1. Dobrý den,
  trvalkové záhony jsou výborný nápad, ale není třeba ukazovat Hořejší nábřeží. V Letňanech už je městská část vysadila v roce 2010 u zastávky Fryčovická.

 2. Pane Mikulecký, lžete…vnitroblok Místecká x Malkovského měl vypadat jako vnitroblok Ivančická, jen odpor místních Vám v tom zabránil.

  • Nařknout ze lži je jednoduché, složitější je to dokázat. Lentilky jsou od začátku veřejný projekt. Respektuji všechny názory od obyvatel sídliště a podle nich byl projekt připraven.

   • Pane Mikulecký, přeji Vám, ať se podaří Lentilky dotáhnout do zdárného konce – alespoň tedy tu první fázi, dále už je to otázka komunálních voleb v říjnu, kdy většina lidí asi nebude posuzovat vaši (teď myslím nejen Vaši, ale i ostatních) práci od roku 2006 na radnici, ale kouknou se jen na ty tři nenáviděná písmena, které (snad) budete mít za jménem na kandidátce. (Tím „snad“ narážím na exodus 35 Kbeláků.) Se zájmem sleduji aktuální postup prací v rámci mých pravidelných návštěv z jižní části sídliště :). Také doufám, že nedávné spekulace ohledně vývoje dotace z OPPK jsou jen informační šum. Přeji pevné nervy a nezapomeňte, že to děláte pro spoluobčany, kteří Vám dali důvěru.

    • Administrace dotací běží přesně podle smlouvy, kterou uzavřela MČ a MHMP na podzim loňského roku. Díky udání na kontrolní orgány je náš projekt „známější“, nicméně vše běží podle plánu.
     Díky, že fandíte Lentilkám.

  • Pane Waltere, nevidím v čem je problém. Vždyť si s panem radním vůbec neprotiřečíte a proto nechápu, proč ho obviňujete ze lži. Pan Mikulecký přece píše, že v oblasti Místecká 452 – tj. vnitroblok Místecká x Malkovského – došlo ke změně projektu z důvodu vůle místních obyvatel. Jediné, v čem se lišíte, je pojmenování „vůle občanů“. Vy to nazýváte „odpor“, což je ovšem též vyjádření vůle, jen s negativním zabarvením. Obsahově je to ale přece stejné. Pokud jsem ale plně nepochytil ono pověstné jádro pudla, tak mě samozřejmně neváhejte doplnit.

   • Tím,že v ul.Místecká 452 zůstala zeleň není vůbec vaše vůle a ani respektování občanů pane Mikulecký jak píšete a prezentujete te,ale tím,že SVJ 452 má tyto pozemky odkoupené,tudíž jste to musel respektovat.

    • Projekt Letňanských lentilek byl připravován s celou řadou limitujících parametrů, ať to byl stavební zákon, vlastnictví pozemků, vedení podzemních sítí, zákon o zadávání veřejných zakázek, vůle rady a zastupitelstva MČ P18 atd. Zároveň jsme respektovali názory obyvatel sídliště, ať to byly vlastníci pozemků, bytů či jen lidé, co tu s námi žijí. Veřejná diskuse o Lentilkách probíhá od září 2011. Každý, kdo se chtěl zapojit, tak udělal. Od začátku jsem razil heslo, že lidé by si měli o svém okolí rozhodovat sami – samospráva tu je pouze jako prostředek k provedení změn. Jinými slovy: lidé si určují vzhled svého okolí, my tu jsme proto, abychom připravili projekt, prošli všemi řízeními, získali dotace a práce provedli.

 3. Dobrý den.
  Se zájmem si pročítám nové informace a těší mě ,že při změnách projektu byl věnován prostor názorům obyvatel.
  Je psáno i o chodníku u Místecké 452
  Dne 16.2.2014 nám byl p. Mikuleckým představen aktuální plán Lentilek. Posunutí chodníku k domu a nahrazení předzahrádek se stromky a keři zámkovou dlažbou. Informoval nás o plánovaném znemožnění příjezdu automobilů (stěhování, opravy) mimo záchranné složky.
  Tehdy jiná varianta nabídnuta nebyla.
  Protože obyvatelé našeho vchodu vyjádřili písemný nesouhlas s rušením zelené plochy pod okny ,nepodepsal výbor smlouvu o výpůjčce.
  Po pár měsících a změnách projektu jsou prezentovány trvalkové záhony a předzahrádky mají zůstat. Také možnost bezbariérového přístupu k nově vybudovaným výtahům zůstala.
  Škoda ,že toto řešení se nenašlo dříve a k nám se stále nedostal konkrétní projekt blízkého okolí domu, pouze barevné obrázky (kde nejsou změny patrné).

  D.Zrebná

  • Respektuji názor vedení SVJ 452:
   Dobrý den, Protože Společenství vlastníků pro dům čp. 452, ulice Místecká, Praha 18 – Letňany neshledává žádný rozumný důvod k posunutí chodníku na severní straně domu a zrušení předzahrádek, odmítá navrženou smlouvu o výpůjčce. A neumožní tedy žádnou stavbu na pozemcích parcelní číslo 672/138 a 672/181, uvedených na LV č. 8473 v katastrálním území Letňany.
   S pozdravem Jiří Vávra, Předseda výboru, Společenství pro dům č.p.452

 4. Komentar k: 04/05/2014 | 7:07 pm) „Dne 07/10/2012 | 4:20 pm napsal: Honza Mikulecký
  Celý projekt je navržen tak, abychom maximálně využili stávající zeleně. Byl by nesmysl kácet vzrostlé stromy. Mohou však nastat velmi ojedinělé případy, kdy to bude potřebné. V rámci Lentilek budou po celém sídlišti vysázeny desítky nových stromů a nárůst zelených ploch bude 10-30%. Přesné umístění všech lentilek, nových chodníků a další prvků se bude řešit v rámci dokumentace pro stavební povolení (předp. jaro 2013). Mohu Vás ujistit, paní XXXXXX, že budu velmi detailně posuzovat pokácení každého jednotlivého stromu, pokud k tomu skutečně dojde.“ Konec citace.
  Téměř všechny vzrostlé zdravé stromy přesto dne 17.3.2014 byly pokaceny v ulici Mistecká 567-569, Malkovského 594 a dále v Krausové aj. – bez souhlasu SVJ a obyvatel Letňan.

  • Dobrý den, paní Nováková. Pozemky u domu Místecká 567-9 jsou dlouhodobě pronajaté od vlastníků, kterými jsou u 567 CPI a u dvou dalších vchodů jednotlivá SVJ. Explicitně zmiňuji právě tento dům, protože bydlíte v Místecké 568. Ostatní pozemky, na které zasahuje stavba, jsou také pronajaté na základě stejných smluv, jejichž nedílnou součástí je i souhlas s veškerými úpravami v rámci projektu Letňanské lentilky.
   Protože si neuzurpuji právo rozhodovat o všem, tak jsem Vám před několika týdny poslal emailem seznam stromů a keřů, z kterých si můžete vybrat, abychom je vysadili v okolí Vašeho domu. Výsadbový plán je sice hotový, nicméně ještě pár dní v něm můžeme dělat určité změny. Cením si aktivních občanů, kteří mají zájem o své okolí a chtějí se podílet na budoucím vzhledu našeho moderního sídliště. Od Vás jsem však zatím žádnou odpověď nedostal. Prosím tedy, pokud se chcete aktivně zapojit do realizace projektu, o výběr zeleně podle instrukcí v zaslaném emailu. Bylo by super, pokud se Vám to podaří do 15/5/2014.

 5. Bohudík nemusím nic dokazovat, stačí jen pozorně číst. Toto tvrdíte ve Vašem textu „Už v létě 2013 byly zahájeny projektové práce na úpravě předzahrádek ve vnitrobloku Místecká a Malkovského“ a toto píše paní Zrebná „Dne 16.2.2014 nám byl p. Mikuleckým představen aktuální plán Lentilek. Posunutí chodníku k domu a nahrazení předzahrádek se stromky a keři zámkovou dlažbou. Informoval nás o plánovaném znemožnění příjezdu automobilů (stěhování, opravy) mimo záchranné složky.Tehdy jiná varianta nabídnuta nebyla.“ Opravdu by jste si měl dávat větší pozor, stále více se zaplétáte do svých lží….možná už ani sám nevíte, co je pravda a lež….

  • Úpravy předzahrádek řeší projektový tým již několik měsíců, stejně jako jiné změny, které jsou primárně iniciovány projektovým týmem, dodavateli nebo jinými osobami začleněnými do projektu. Druhá kategorie změn přicházela od občanů v průběhu celého projektu, tzn. od roku 2011. Projekt vyvolal zvýšený zájem v poslední době zejména u těch, kteří v něj nevěřili a kteří předpokládali, že zůstane jen na papíře. Každý, kdo chtěl získat informace se mohl a stále může s nimi seznámit na těchto stránkách, v Letňanských listech nebo na mých přímých kontaktech.

  • Omlouvám se, že na některé dotazy neodpovídám v řádu hodin. Nejsem zaměstnanec radnice, jako radní pracuji pouze v mém volném čase, veškeré příjmy z radnice posílám na dobročinné účely, a proto mi prosím dovolte mírnou prodlevu při některých odpovědích. Jsem standardně zaměstnaný, a proto některé radniční věci mají nižší než maximální prioritu. Na těchto stránkách nejsou zveřejňovány příspěvky odporující platné legislativě nebo dobrým mravům.

 6. Dobrý den,
  na jakou únosnost je zámková dlažba na severní straně domu 448 – 452 dimenzovaná? Jak budete řešit, pokud někdo dlažbu těžkým vozidlem zničí a ujede? Jaká technická omezení proti případnému parkování uvažujete? (MP jsme viděli za 25 let 3x). JIž jste někdy plel štěrkový záhon – je to hrozná práce – máte tuto činnost moderního zahradnictví personálně zajištěnou?
  Děkuji.
  Čekalová

  • Únosnost chodníku je dimenzována na občasný pojezd vozidel do 3,5t. Obecní vozidla údržby tento limit splňují. Je to stejné, jako v jiných částech Letňan.
   Pokud dlažbu někdo poničí, budeme postupovat stejně, jako v jiných případech. Budeme hledat viníka a po něm požadovat náhradu škody a uvedení do původního stavu.
   Právě proto, že MP se na sídlišti nevyskytuje tak často, jak bychom si přáli, máme připravena technická omezení pro vjezd vozidel. Existují dvě základní: sloupky, které můžete vidět u Žabky, nebo sklopné zábrany. Více viz výše v článku.
   Trvalkové záhony budou založeny podle technologie a metodiky vytvořené Výzkumným ústavem Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Personálně nebo smluvně je zajištěna veškerá úprava zeleně vysazená v rámci Lentilek.

 7. Dobrý den,

  jak je možné, že místo detailních map poskytujete obyvatelům Letňan pouze grafiky a vizualizace, které naprosto nereflektují reálný stav? A proč se k celému projektu neuskutečnilo místní referendum?

  Nedávno jsem se vrátila ze zahraničí a při pohledu na okolí jsem byla v šoku. Stromy před parkovištěm v Malkovského 567-9 jsou pryč a zůstala jen holá, smutná plocha (stromy stínily od letního žáru, na statném ořešáku každý rok děti sbíraly ořechy a paní z přilehlých vchodů se staraly ve volném čase o předzahrádky). Stejně tak místo zeleně, která každý rok na jaře krásně vykvetla, vidím nyní z okna svého bytu o několik ulic dál jen přibývající dlažbu (oproti někdejším trávníkům a keřům velmi nevkusnou) s pár osamocenými a naprosto „antiestetickými“ kruhovými výřezy pro – v lepším případě – pár budoucích sesychajících košťat.

  K čemu je dobré kácet stromy a keře, které v klidu rostly 40 let, a nahrazovat je smetáky? Všichni dobře víme, že nově sázená větší zeleň většinou uschne, a i pokud ne, trvá to dlouhou dobu, než dostane podobu vzrostlých a košatých stromů. Takže pokud rádobychytlavé vizualizace projektu budou vůbec někdy odpovídat realitě, pak možná za dalších 40 let, kdy už tu pravděpodobně většina obyvatel dávno nebude. Stejně tak si už pravděpodobně při vstávání nikdy neposlechnu zpěv ptáků, kteří hnízdí či jen odpočívají na vysoké bříze pod mými okny (jde o jednu z věcí, která činila život v Letňanech alespoň o trochu příjemnějším) – bude pokácena a nahradí ji beton, jako by ho v okolí bylo málo. Musím přiznat, že místo radosti a nadšení ve mně celý projekt vyvolal spíše hluboký smutek, a je těžké se ubránit pláči, když člověk vidí, jak je cíleně destruováno okolí místa, kde vyrůstal a dlouhou dobu klidně žil.

  Návštěvy z posledních dnů se mě zpravidla ptaly, jak je možné, že se něco tak ohavného – a komparativně mnohem horšího, než původní stav – vůbec mohlo realizovat. Všichni dobře víme, že komunální politika ve spojitosti s velkými stavebními zakázkami je v naší zemi bohužel líhní korupce. Na zájmy obyčejných lidí se kašle křížem krážem politickým spektrem, hlavně si namastit kapsu. Ostatně, ten kdo z toho má profit tady evidentně nebydlí.

  Závěrem by mě zajímalo, zda mají autoři celého projektu klidný spánek, když vědí, že obohatili vlastní rodinné rozpočty na úkor kvality života obyvatel letňanského sídliště?

  • Lentilky procházejí veřejnou diskusí od září 2011. Probíhaly prezentace, semináře pro SVJ, vyšla řada článků v Letňanských listech, Lentilky dostaly tento web, který je propagován na bannerech nejen na sídlišti, územní řízení probíhalo veřejnou vyhláškou a projednáním pro veřejnost, osobně jsem měl desítky jednání s výbory SVJ i s jednotlivými obyvateli a stále platí nabídka účastnit se jednání komise RSŽP, kde je možné vidět detailní projektovou dokumentaci, kterou nelze z technických či kapacitních důvodů dát kompletně na web. Každý, kdo se chtěl zapojit do veřejné diskuse, tak udělal a projekt ovlivnil. Stačí si pročíst články na tomto webu a nespoléhat se na informace jen z jednoho zdroje a nebo typu „jedna paní u Žabky povídala.“ Řada kritiků projektu se objevila až po zahájení jeho realizace. Kde byli, když jsme měli projekt na papíře a mohli ho upravit i podle jejich názorů? Lentilky tu nejsou týden, a i přesto, že jsem v minulých týdnech několikrát nabídl aktivní zapojení i např. paní Novákové, která kritizuje situaci před domem 567-569, tak odezva je nulová. Kritizovat umí každý, něco smysluplného vytvořit však málokdo.

   Nyní jsou Lentilky ve výstavbě a jakékoli komparace s minulým stavem jsou v tento čas bezpředmětné. Počkejme, až bude po prázdninách hotovo. Místo původní, ve většině neperspektivní zeleně, která prošla detailním dendrologickým posudkem, bude vysazena téměř stovka nových stromů a přes tisíc keřů, budou hotové nové předzahrádky z trvalkovými záhony… pak bude čas na finální hodnocení celého projektu, který od začátku připravuji jako Váš soused z Místecké 453.

   Procestoval jsem jížní Čínu, Vietnam, Srí Lanku, Chile, Argentinu… viděl jsem panelová sídliště v Moskvě, Minsku, žil jsem nějaký čas ve Vilniusu… pracoval jsem v Chicagu a před pár měsíci jsem se pracovně vrátil z Indie. Musím říci, že stále patříme mezi minoritní procento obyvatel této planety, které žije kvalitním životem. Zde je zmíněná komparace zcela na místě. Nebydlíme ve slumech, jezdíme po asfaltových silnicích a kriminalita má u nás jiný charakter než v rozvojových zemích.

   ps… o předzahrádky před zmiňovaným domem se dlouhé roky nikdo nestaral (více na Google StreetView) a stromy stínily, pokud vůbec, pouze bytům v přízemí. Chápu, že tyto citově napsané argumety mohou zapůsobit, nicméně byly by efektivnější, pokud by byly pravdivé.

 8. Pokud nás chcete přirovnávat k sídlištím v Moskvě a Minsku, kde místo záclon jsou vylepené noviny a sklepní prostory se plní odpadky, tak to tedy Pán Bůh s námi. Nebo snad slumy v Indii, to je hrůza. Věřte, že vím o čem mluvím, protože jsem tyto věci v reálu viděla. Očekávala bych, že naše kultura bydlení je poněkud jinde. Některé investiční akce nejsou tak důležité, jako řádná údržba, ale jsou prokazatelně finančně efektivnější.

  • Jsem rád, že se shodneme, paní Čekalová, že to u nás vypadá mnohem lépe než na sovětských sídlištích a nebo v Indii. Až dokončíme Lentilky, tak bude naše sídliště mnohem blíže k západu.

 9. Dobrý den,
  pane Mikulecký, ráda bych se zeptala jestli před vchody Kuželova 570 – 574 budou zachovány předzahrádky s kvetoucími růžemi. Z vizualizace 4 jsem nabyla dojmu že předzahrádky budou zachovány (snad i růže), ale když jsem se pozorněji dívala na plánek uzavírání silnic, s hrůzou jsem zjistila, že se pravděpodobně plánuje masivní dláždění jako ve vnitrobloku Kuželova – Ivančická. Případně co můžeme pro zachování udělat. Prosím vás o jasnou odpověď.
  Pokud budete namítat, že jsme se měli ozvat někdy v roce 2011, tak vězte, že se nás dříve projekt netýkal – stěhovali jsme se nedávno a to i díky tomu, že jsme se z balkonu dívali do zeleně, na krásné dětské hřiště a ne na dlažbu. Samozřejmě jsme se dívali i na vizualizace projektu, které ale jak zatím vidím, nebyly příliš věrné konečnému řešení. Neodpustím si ale napsat, že bych stále ráda věřila, že celkově projekt bude vypadat dobře. Bohužel z jednotlivých akcí je mi smutno. Mizí vzrostlé stromy, trávníky na předzahrádkách se dláždí, ruší se dětské hřiště kde bylo vše v jednom – písek, houpačky, skluzavka, pyramida…
  Děkuji vám předem za odpověď

  • Dobrý den, projekt Letňanských lentilek je po 30 letech velkým zásahem do celého sídliště. Přidáváme novou zeleň, vysadíme skoro 100 nových stromů, přes 1000 keřů, děti budou mít nová hřiště a parkovacích míst ve Vašem okolí přibyde. Projekt pro Kuželovu ulici byl projednán s vedením SVJ a Vaši sousedé si sami rozhodli, jak bude okolí Vašeho domu vypadat. Před i za Vaším domem bude prostor k vysazení růží či jiných květin. Nyní je celé sídliště rozkopané a nevypadá pěkně, ale určitě na podzim uznáte, že Lentilky jsou změna k lepšímu.

   • Bla bla bla. Zkuste si po té vaší dlažbě jet s dítětem na koloběžce nebo kolečkových bruslích?? Chci upozornit že nikdo se nikoho na nic neptal a pokud ano tak pouze v případě že již proběhly stavební práce.
    A hlavně dodržení termínů stavby se nějak nevede.Na houpací lentilce se již týden nepracuje !!!! Má být hotová v květnu.Jak to stihnou.Jaké si dáte potrestání za nedodržení termínů.

    • Dobrý den Marku, děkuji za komentář, na který nelze reagovat jinak, než skutečnými argumenty, jež jsou popsány v řadě článků na tomto webu, například zde, zde, zde a zde. K houpací lentilce jsem je vyjadřoval v jiné diskusi. Uznávám, že dlažba není ideální povrch pro kolečovké brusle, nicméně to nebyl ani starý rozbitý asfalt. Kola a koloběžky si s dlažbou hravě poradí. Těším se Marku na Vaše další konkrétní otázky k projektu, kterým se mění staré normalizační sídliště na moderní místo k životu. Je dobře, že se aktivně zajímáte na projekt, který získal desítky miliónů dotací z evropských fondů a zároveň byl vyhodnocen jako 3. nejlepší v rámci dotační výzvy. Vyšší dotace Letňany zatím nedostaly, je to pro nás, myslím všechny obyvatele sídliště, velký úspěch.

     • Dobrý den, děkuji za odpověď ale pořád nevím proč dochází k porušování stavebního harmonogramu?? Očekávám nějakou tiskovou zprávu proč neni společnost SKANSKA schopna dodržet termíny a důsledky jejich nepracování.
      Děkuji Marek

     • Důvodů pro několikadenní zpoždění je pár. Nikdo například nečekal, že najdeme pod trávou skryté železobetonové panely. Museli jsme je odstranit a nechat zlikvidovat. Tyto vícepráce bylo však možné udělat až po schválení změn a odhlasování dodatku ke smlouvě na zastupitelstvu, které bohužel nemůže zasedat každý týden. Jako městská část musíme dodržovat určité formální postupy, které by v komerční sféře trvaly mnohem méně času.

 10. Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat,zda se budou vysazovat stromy u dětského hřiště, které teď roste v rohu ulice Malkovského. Toto hřiště roste přímo pod našimi okny a nedovedu si představit ten hluk do večerní hodin, když bude hriště zprovozněno. Již teď je tam dost betonu a žádná zeleň, tak věřím, že se se stromy a keři počítá.

  Děkuji za potvrzení

  • Ano, vysadíme v okolí Vašeho domu několik nových stromů. Celkově jich v rámci Lentilek bude téměř 100 a přes 1000 nových keřů.

 11. Žasnu, že nejvíce negativních ohlasů mají osoby jenž se podepisují pseudonymem… Bydlím v Letňanech od roku 2011 a od zahájení projektu mám možnost sledovat informace o LL. A to jak v tiskových formách tak na internetu… V průběhu realizace projektu bylo možno do něj zasahovat, naše SVJ spolu s ostatními v ulici Kuželova samo vybralo variantu + upřesnění jak má vypadat Kuželova ulice po revitalizaci. Byl jsem překvapen, že se hned po zahájení výstavby objevila na našem a jiných vchodech petice k zastavení prací. Předpokládám, že se někdo začal starat až ve chvíli kdy před domem zakopl o bagr :-) Myslím si, že neinformovanost a absence informací není na straně UMČ, ale spíše na netečnosti některých SVJ a jejich obyvatel. Také nejsem s některými věcmi spokojen, ale co člověk to názor. Celkově vnímám revitalizaci sídliště pozitivně a uvidíme za pár měsíců, zda se život v Letňanech změní díky LL k lepšímu. Pevně v to doufám. Fajn den.

 12. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy bude zpřístupněn chodník na Malkovského 592 – 595 s nájezdy pro kočárky u chodníku, který se „dlouhodobě dělá“. Matky jsou totiž nuceny snášet několikrát denně kočár z druhé strany, kde nejsou nájezdy pro kočárky. Děkuji

 13. Poznámka k zamyšlení ….. když jdou lidi z betonového paneláku ven, co myslíte, chtějí trávit svůj čas na betonu? Děti by měly běhat po trávníku, či po trávníkovém hřišti, být v přírodě, a Vy jim i ten kousek před domem zabetonujete….. nikdy bych dítě neposadila na beton …. když totiž spadne na trávě, je to bezpečné, na betonu …. si až tak jistá nejsem. Po shlédnutí Vašich obrázků týkajících se nové podoby sídliště je mi smutno. Namísto zelených ploch beton, umělý povrch hřišť, beton, dlaždice a stromy obehnané betonem. Tyto plochy budou jistě příjemně chladit v horkých letních dnech (konec konců už to můžeme posuzovat podle stanice Tupolevova, ta se teda povedla, a to kamení namísto travnatých ploch, co to jako má znamenat?). Lavičky zajisté budou taky z betonu,případně z kovu, to jsou takové materiály, které se nemusí udržovat, že …… Ale podstatou toho všeho, jak jsem vyrozuměla, je to, že to bude bez údržby. Kolik že realizace projektu stojí? Několik desítek miliónů Kč? Jen doufám, že Vám dojdou peníze a staré parčíky zachováte, jinak už tady není kde trávit čas, rozhodně budu patřit k těm, kteří jej budou trávit na Vašich betonových lentilkách, které, aby byly bezpečné, bude nutno udržovat a ne, že ne, ale to ukáže čas. Jelikož jsem se nikterak aktivně neangažovala při představení projektu, tak se s tím smířím, přijmu to tak, jak to je, ale dle mého je to paskvil největší od založení sídliště. Už minimálně 5 let si říkám, že příště budu volit někoho, kdo bude slibovat, že za celé jeho volební období se tu nebude kopat, bagrovat atd., protože o klidném bydlení si tady mohu nechat jen zdát, zlaté plánovité hospodářství. Dnes se neplánuje a chodníky jsou rozbagrované každý rok, ovšem každý rok z jiného důvodu. No nic, svěřila jsem se, jistě jste to myslel dobře :-).

  • Lentilky zvýší podíl zeleně o cca 20%. Zmizela stará betonová hřiště a pískoviště, která byla pro děti extrémě nebezpečná. Také rušíme staré chodníky s rozpraskaným asfaltem, kde každý metr někdo zakopl. Zpomalujeme dopravu, křižovatky děláme přehlednější, přidáváme nové přechody pro chodce. Dětská hřiště budou nová a bezpečná. Lentilky udělají sídliště hezčí, modernější a pro naše děti rozhodně bezpečnější. Teď je sídliště celé rozkopané, ale na podzim bude hotovo. Vydržte to prosím. Pak dalších 20 let na něm nikdo kopat nebude.

   • …. cituji Vás „Teď je sídliště celé rozkopané, ale na podzim bude hotovo. Vydržte to prosím. Pak dalších 20 let na něm nikdo kopat nebude.“ :-D, a co etapa 2 – 8, např. po r. 2014 (což je teď) píšete, že budete kopat v Krausově ulici, …. a Vy mi přitom slibujete, že od podzimu 2014 tady 20 let nikdo nekopne …. tak nevím. V plánech máte, že se tu bude kopat až do roku 2020. Ach jo.

    • Dobrý den Marie, věty vytržené z kontextu lze interpretovat různě. Dokonce i způsobem, který si můžeme přečíst výše. Lentilky nyní realizujeme v rozsahu zahrnující vnitroblok Místecká/Malkovského, Jančovu, Kuželovu, Ivančickou ulici, křižovatku Místecká/Jančova/Nýdecká. Do dalších etap je zahrnuté dokončení okolí mateřské školky Malkovského. Tam se bude trochu kopat, ale děti si přeci zaslouží mít pěknou nejen školku. Ostatní plánované práce se týkají jiné části sídliště. Určitě se mnou, Marie, budete souhlasit, že rekonstrukce starého hřiště u základní školy Fryčovická nebude zásadně obtěžovat obyvatele Malkovského ulice. Je možné, že se budou v příštích letech postupně měnit staré povrchy chodníků kolem našich domů, ale to také záleží na budoucím vedení radnice. Projekt takového rozsahu, jaký nyní zažíváme, se nebude řadu dalších let na sídlišti opakovat. S jeho přípravou a realizací je obrovské množství práce…

  • Dobrý den, při tom velkém množství komentářů, dotazů a emailů, se mohlo stát, ze některý zapadl. Na webu LL zpravidla odpovídám na dotazy osobně a s vysokou prioritou, protože Lentilky stavíme pro obyvatele sídliště, o které se přes 20 let nikdo nestaral. Jsem až do UT 24/6 na dovolené mimo Česko. Zvolili jsme se ženou tento brzký letní termín, abych se mohl celé prázdniny plně věnovat tak důležitému projektu, jakým bez pochyby Lentilky jsou. Prošel jsem znovu celou databázi dotazů na webu a objevil jsem jeden nezodpovězený. Velmi děkuji za upozornění. Nebýt Vás, komentář by zapadl bez odpovědi. Dotaz se však týkal jiného tématu. V případě, že Vám chybí odpověď na otázku týkající se Lentilek, neváhejte se na mě obrátit přímo nebo prostřednictvím tohoto webu. Děkuji a přeji příjemný, i když poněkud studený začátek léta. HM.

   • Je červenec, mělo být hotovo v červnu, to nemůžou stihnout, a jsem zvědavá, jestli to stihnout do konce prázdnin – staveniště, prach, bordel, hluk, tak buď si dělají oni srandu z Vás, anebo Vy z nás. Doufám, že dotace je závislá na splnění termínu, to by byl teprve průšvih. Do pytle, tak na co se ty termíny stanovují? Kdo podepsal nereálnou smlouvu? Kdo za to ponese zodpovědnost? Amatéři.

    • Dobrý den Marie, Lentilky zasahují do života tisíců lidí na sídlišti a jako každá stavba v obývaném prostoru může být obtěžující. Skanska dodává projekt jako jeden celek, finální termín je až na podzim. Některé části jsou již hotové, jiné se stále staví. Dílčí marketingově uváděné termíny je nutné brát jako informativní, protože jsou velmi závislé na aktuální situací na stavbě. Ta se mění každý den. Na podzim bude hotovo a naše sídliště bude jako nové. Vydržme to prosím.

     • mohu znám přesný termín předání stavby? Přesné datum? Děkuji

     • Dobrý den Marie, předávání základních částí stavby bude v termínu 15/9 – 15/10 podle jednotlivých prvků. Další práce na projektu budou pokračovat až do 31/12, ale tyto práce nebudou již tak zatěžujicí pro sídliště. Budeme dělat monitoringový systém, detaily označení dotovaného projektu, doplnění dopravního značení, dosazování vybrané zeleně apod.

 14. Vážený pane Mikulecký.Seberte si své kamarády a vypadněte z projektu Letňanské Lentilky. Takhle zdevastovat sídliště nedokázal ani minulý režim. Místo zeleně jenom beton, beton, beton, beton.
  A koukám že najednou z podzimu máme termín až na konci roku takže to s kecama že jsou neočekávané komplikace protáhnete až do jara následujícího roku.
  Marek

  • Marku, určitě budete skutečným termínem dokončení příjemně překvapen. Přístí týden otevíráme úplně novou Jančovu s desítkami nových parkovacích míst, děti dostanou první lentilky… stavba prostě běží, jako každá jiná. A oproti třeba Blance, která má zpoždění 3 roky, jsme úplně v pohodě ;-) Mějte se a těším se na Váš další zajímavý komentář… jen prosím nepoužívejte sprostá slova – ani v náznacích. Administrátor webu by pak komentář vymazal. Díky H.

   • Tedy, zpoždění je evidentní (v Malkovského měla podle původního plánu být lentilka hotová v květnu, je srpen a …. nic moc). Ještě jednu poznámku. Zatím se všechna zeleň v okolí Malkovského proměnila v beton, stromy nejsou a místo trávy štěrk s hlínou na tzv. bezúdržbové záhony (mimochodem, byla jsem se na ně podívat tam, kde už je mají – po roce bez údržby jsou to trosky s pěkně silným plevelem, který ovšem nikdo nevytrhá, protože to jsou přece bezúdržbové záhony), jsem zvědavá na to, kam se vejde o těch 20 % více zeleně než bylo původně ….. nemyslel jste, že někde zeleň uberete a jinde ji přidáte, že ne :-), což by bylo podobné jako srovnávat zpoždění se zdržením stavby tunelu Blanka. Naši stavbaři se pohybují po povrchu a dělají dětská hřiště, což mají jinde během 2 měsíců hotovo a z přírodních materiálů (dřevo, tráva, stromy). Za ty peníze, které jste na to dostali, byste uživili 3 lidi na plný úvazek na minimálně 30 let (kteří by mohli od rána do večera udržovat to, co vy udržovat nechcete), ale nejde o lidi, že, jde o to, abychom lidi nepotřebovali, s nimi jsou jenom starosti.

    • Předjímat, že nebudeme udržovat to, co jsme vytvořili, není na místě. Váš názor je pravděpodobně založený na zkušenostech, které však pro Letňany neplatí. Už teď se můžete přesvědčit například na Staré návsi, v Jablunkovské, Havířovské nebo v dalších ulicích, jak se umíme starat o zeleň či městský mobiliář. Na podzim bude hotovo a sídliště bude jako nové. Nechme na našich sousedech, ať posoudí výsledek. Přeji příjemný zbytek léta.

    • Kolínová, vy asi žijete na jiné planetě. Nikdy ste nic nepostavila, tak tady nepruďte. Stačí, že kecáte do věcí v baráku. Buďte ráda, že se něco na sídlišti konečně děje. Všechno je lepší, než ty kilometry čtvrereční starých betonů. Odstěhujte se jinam, když se vám to nelíbí. Sázet stromy v létě je kravina, co ví každý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *