Proč jsou na lentilkách betonové lavičky?

LavickyHoupaciPrvní lentilka s houpačkami byla otevřena a hned se na ni děti dychtivě vrhly. S nimi na lentilky chodí i jejich rodiče a zejména maminky s babičkami začaly hned diskutovat, proč mají lavičky pouze povrchovou betonovou úpravu a zdají se být studené. Proč lavičky nemají dřevěné podsedáky? Důvod je jednoduchý: v zimě a při chladných večerech budou studit ty, co na lavičkách nechceme.

S lavičkami na sídlišti je vždy problém. Pokud se někde umístí, tak si lidé začnou stěžovat, že se kolem nich stahují bezdomovci a opilá mládež. Pokud lavičky chybí, lidé si nemají kam sednout a kde si odpočinout. Je to velmi složitá problematika, která nemá nikdy 100% řešení. Jeden z článku v loňských Letňanských listech se věnoval této otázce velmi podrobně.

NovyVstupBezdomovec

Osobně jsem se ptal starostů v jiných městech, zjišťoval jsem, jak se s tímto problémem perou v ostatních pražských částech. Všude je situace stejná. Lavičky u domů, hřišť a chodníků přes den slouží pro rozumné a čistotné lidi, večer se stávají místem pro spolčování mládeže, opilců a bezdomovců. Existují 100% řešení, jak těmto situacím preventivně předcházet?

WP_20140904_013

Městská policie v rámci svých občasných obchůzek sídliště kontroluje. Pokud je někde skutečně velký nepořádek nebo hluk, tak lidé policii sami zavolají. Jak by však měly vypadat lavičky, které budou přes den lákat děti, maminky, babičky a dědy, a přes noc budou odpuzovat opilce bezdomovce?

Zkusili jsme tedy tento nápad. Udělat lavičky, které budou v zimě a při chladných večerech studit ty, co na lavičkách nechceme. A maminky určitě vždy najdou v kočárku nebo tašce místo na malou deku, pokud by jim byla zima. Když svítí sluníčko, jsou lavičky teplé a dá se na nich v pohodě sedět. Pokud bude zima, tak opilá mládež bude jen chvíli postávat a pak si půjde raději sednout do Ojaie.

WP_20140921_006

Jestli toto řešení bude fungovat, uvidíme v příštích měsících. A pokud ne, budeme hledat dál. Dřevěné sedáky se vždy dají na současné betonové bloky dodělat.
Po celém sídlišti ještě v rámci Lentilek rozmístíme 48 separátních laviček. Ty budou bez opěradla a budou dřevěné. Na nich se bude moci dát sedět i v zimě.

RailoLavicka2

Co myslíte, bude na lavičky pozitivní ohlas, protože jsou pěkné a hodí se na sídliště. Nebo bude více nespokojených kvůli opilcům a bezdomovcům? Jak dlouho lavičky vydrží bez poškození? Máte nápad, jak udělat dětské hřiště s lavičkami pro maminky a babičky a zároveň preventivně zabránit opilcům, bezdomovcům a nevychované mládeži, aby se tam večer stahovali? Měli jsme Lentilky udělat kompletně bez laviček? Diskutujte níže.

Share

18 komentářů u „Proč jsou na lentilkách betonové lavičky?

 1. Je mi smutno z tohoto článku, ani se mi nechce věřit, že jste ho napsal :-(. Tohle přeci problém neřeší, a jako politik to určitě víte. To, že nebudou lavičky nesnižuje počet bezdomovců. I ti zatoulaní psi dostávají od města lepší péči než lidé … stavíme jim psí útulky, krmíme je, hledáme někoho, kdo by se o ně postaral. Tedy, postarejme se o to, aby bezdomovci měli kde spát a mějme lavičky, na kterých se dá sedět. Protože ty betonové a kovové jsou na dvě věci.

  • Dobrý den paní Kolínová, je mi upřímně líto každého, kdo ne vlastní vinnou ztratí domov a je nucen žít na ulici. Nepředpokládám však, že mezi lidmi je většinový názor, abychom v Letňanech stavěli lavičky pro bezdomovce.

  • Samozřejmě to problém neřeší a ani nemá. Nikdo z nás nestojí o to, aby se bezdomovci povalovali na lavičkách okolo hřišť. To snad musíte uznat.

 2. Musí fungovat správce a městská policie placená z peněz daňových poplatníků. Nemusí čekat, až ji někdo zavolá. Pochůzky jsou nutné. Slovo pochůzky je od slovního základu chodit.

  • Paní Čekalová, toto bych podepsal. Plně s Vámi souhlasím. Mezi lidmi převažuje mylný názor, že městskou policii řídí obec či snad starosta. Více informací k pravidelným pochůzkám Vám poskytne vedoucí okrsku pro Prahu 18 Barbora Konvičková, 284 028 139, praha18.p9@mpppraha.cz. Zde můžete uplatnit i své návrhy na vyšší kvalitu služeb, které Vám městská policie placená z peněz daňových poplatníku poskytuje.

   • Paní Kolínová, pracuji jako radní pouze pár hodin denně. Výplatu 1800 Kč posílám na dobročinné účely. Mám standardní zaměstnání, kterému se musím primárně věnovat. Navíc v neděli jsme byli s rodinnou mimo Prahu. Dovolte mi prosím, abych měl alespoň pár hodin na odpověď. Myslím, že právě Vy můžete potvrdit, že odpovídám na všechny dotazy, ať jsou kritické či pozitivní. Děkuji.

 3. Krásný den,
  dovolte, abych přispěl do diskuze komentářem a zároveň případně naznačil některá opatření pro ostatní Lentilky. Moc prosím, aby „houpací lentilky“ obdržely provizorní popelnici, než bude vybudován systém odpadkových košů. Ikdyby byla v této popelnici polovina odpadků, které jsou nyní na zemi, tak to bude přínos. Jinak betonové lavičky nevadí, protože si na ně do té doby, než zaroste okolí travou nikdo nesedne, jelikož jsou pokryty bahnem (nejsou používané jako lavičky, ale jako herní prvek). Ale to se nedá nic dělat, pokud Lentilka nebude otevřena až po kompletním zatravnění, nebo se z nestane klasická lavička. Poslední věc – přístupové chodníčky. Jsou vyměřeny „cimrmanovským“ krokem, protože ani krokem dospělého nelze přejít bez „mezikroku“ :-). Kočárkem se dostává k Lentilce velmi obtížně. Po trávě to půjde lépe. Zároveň prosím pejskaře – umístěním pisoáru pro psy se nestává plocha volným výběhem! Díky a Lentilkám zdar – až to bude kompletní, tak to bude opravdu obrovský přínos! Hezký den.

  • Dobrý den pane Grossi, provizorní popelnice jsou objednány. Dorazí však až za 10 dnů. Pracovník technické čety tedy dnes ještě objíždí Baumaxy a Hornhbachy, zda se nedá něco koupit ihned. Jak vidíte, radnice reaguje velmi rychle na rozumné požadavky slušných občanů ;-) Jinak díky za podnět. Jak jsem Vám říkal osobně v sobotu na návsi, kolem lentilky bude několik košů, které budou umisťovány až ke konci stavby společně s dalšími lavičkami. Současný nepořádek není pěkný, ale sídliště je stále stavba, tak řadu věcí akceptujeme. Houpací lentilka byla otevřena pro předčasné užívání. Nechtěli jsme děti nechat čekat do října, až bude všude nový trávník.
   K přístupovému chodníku snad jen dvě poznámky: mohli jsme udělat tři standardní chodníky po jednom z každé strany, ale dokážete si představit ty reakce, že zase všechno betonujeme a dláždíme. Toto řešení je kompromisem mezi vyšlapanými cestami a plně vydlážděnou plochou. Lentilka je primárně určena pro děti od 5 do 12 let. To samozřejmě neznamená, že by na ní nesměli dospělí či děti mladší. Odstup dlaždic je tedy dělán pro dětský krok. A když byl Jára Cimrman ve věku 5-12 let, tak měl určitě krok 40-50 cm ;-)

 4. Dobrý den, chtěla bych za plno maminek napsat, že v kočárku máme plno místa na deku. Jestli ten nápad pomůže, aby se nám pod barákem neváleli bezdomovci, tak je to jen dobře. Fandím Lentilkám a už aby byly hotové.

 5. Dobrý den, pane Mikulecký, chtěl jsem se zeptat na nově vznikající prostranství v ulici Kuželova, resp. na jejím původním slepém konci. Nyní spatřuji, že zde vznikají další prostory se zatravňovací dlažbou :( Proč? Jaký to má smysl? Rozumím tomu v místech, kde tato dlažba rozšiřuje chodníky pro případný vjezd zásahových vozidel. Takto to na mě působí jako práce mé malé dcery s pastelkama – maluje, kde je volné místo :( Takto na mě působí i rozmístění zatravňovací dlažby v tomto místě. Ta je v trávě stejně nebezpečná jako zapomenuté šrouby po demontovaných houpačkách a klepadlech. Osobně bych místo křížem krážem položené dlažby viděl spíše navezenou zeminu, resp. uměle vytvořený kopec určený pro naše nejmenší k zimnímu bobování. Jediný je zatím u Bahoku, ten další, třeba zrovna v tomto místě, by děti určitě uvítaly.

  • Dobrý den pane Mad, nové chodníky odpovídají původnímu záměru, jak se můžete přesvědčit na obrázku.

   Dodatečné zatravňovací dlaždice musíme položit, abychom zajistili pevnou přístupovou plochu ke kanálům PVK/Veolia. Toto bylo podmínkou pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení. Nelíbí se mi to, nechtěl jsem to, ale bohužel musíme dodržovat podmínky majitelů spodních sítí, jinak bychom na sídlišti nikdy nic nepostavili.
   Kopec je dobrý nápad. U nás v Místecké je kopec celou zimu plný bobujících dětí. Jen škoda, že Váš nápad nepřišel dříve. Teď kvůli dotačním podmínkám nemůžeme po dobu 5ti projekt měnit. Není to sice nemožné, ale většina změn po dokončení projektu bývá obvykle ze strany dotačního orgánu nepovolena.

 6. Dobry den, bylo by mozne osadit jednotlive lentilky stojanama na kola? Mnoho rodin jezdi na lentilky na kolech a nema je kam polozit. Resi to opiranim o betonove lavicky, ty jsou jiz po prvnich dnech poskrabane a odrene od pedalu kol. Bylo by fajn, kdyby se u lentilek objevily parkovaci spiraly na kola, treba se znackou, ktera by navstevniky napadala k parkovani kola tam. Dekuji. PS

 7. Chtěla jsem se zeptat, jestli by se na parkovací místa v Jančově ulici daly přišroubovat ty žluté zábrany, které jsou namontovány na parkovišti na rohu Místecké. Auta tam parkují na doraz a po úzkém chodníčku, který se táhne podél celé Jančovy se s kočárkem velmi špatně projíždí. Moc děkuji za odpověď a možné řešení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *