Lentilka lavičky

Lentilka Lavičky je umístěna v relativně rušné části sídliště. Nachází se v zeleni na styku dvou významných komunikací. Díky této skutečnosti je její umístění ideální, přinášíme tím do prostoru zklidnění a ukazujeme, že se dá území i zhodnotit. Lentilka může sloužit lidem, kteří tudy procházejí a mají potřebu si na chvíli odpočinout nebo těm, kteří zde venčí své mazlíčky a zrovna nepospíchají domů. Lentilka je umístěna v zeleni, ale pro její ještě lepší zařazení bude vhodné v rámci jejího půdorysu osadit vzrostlé stromy. Význam lentilky můžeme také chápat jako orientační, kdy se jedná o první viditelný prvek Letňanských lentilek v území. Dává nám najevo, co se při vstupu do dalších vnitrobloků bude asi odehrávat. Je třeba si také uvědomit, že na rozdíl od obyvatel center měst se lidé na sídlištích znají lépe a společenské kontakty jsou zde, zdá se, intenzivnější. Proto je přirozené obyvatele v tomto smyslu podporovat a nabídnout jim možnost posedět venku na hezkém upraveném místě, popovídat si s přáteli, zahrát si venku karty, nebo uspořádat piknik. Vybavení lentilky je jednoduché., jedná se o betonové lavičky v jednotné zelené barvě s podkladem z mlatu a již zmiňovanou vzrostlou zeleň. Plocha lentilky je 115 m2. Jsou na ní umístěny betonové lavičky zatočené v jasně definovaném poloměru.

Lentilka lavičky

Share

4 komentáře u „Lentilka lavičky

 1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, proč jsou lavičky betonové. Vždyť se na nich v chladnějším počasí nedá sedět, je to o nastydnutí. Všimla jsem si, že si maminky i babičky na ně pokládají třeba noviny aby tam mohly být. Sama jsem to zkusila, ale hned jsem vstala. Jsem z toho velice zklamaná. Proč nejsou třeba dřevěné? Děkuji za odpověď.

  • Zkusili jsme je udělat jen z betonu. Dnes jsem na několika z nich seděl pár desítek minut a byly teplé od sluníčka. Maminky a babičky si určitě přinesou něco pod sebe. To však neudělají adolescenti, kteří navštíví lentilky o půlnoci s lahví alkoholu v ruce. Těm bude zima a bude to tak dobře. Dřevěné sedáky se dají vždy dodělat.

   • Škoda, že jste na nich neseděl, když bylo chladno. Sedět se na tom samozřejmě dá. Ale kvůli nastydnutí na nich spousta lidí sedět nebude. Škoda. U Tesca jsou nádherné dřevěné. Jsem maminkou, takže vím o čem píši.

    • Dobrý den Katko, s lavičkami na sídlišti je vždy problém. Pokud je někde uděláme, tak si lidé začnou stěžovat, že se kolem nich stahují bezdomovci a opilá mládež. Pokud je neuděláme, tak zase dostáváme komentáře, že si lidé nemají kam sednout, kde si odpočinout. Je to velmi složité. Když jsme vítali malé předškoláky v MŠ Malkovského, jedna maminka si stěžovala na houpací lentilku, protože se tam večer stahují velká děcka a dělají hluk a nepořádek. Zeptal jsem se: “Máme houpačky zbourat a vrátit tam staré asfaltové hřiště?” Odpovědí byla pouze pokrčená ramena.
     Poraďte, jak udělat dětské hřiště s lavičkami pro maminky a babičky a zároveň preventivně zabránit opilcům, bezdomovců a nevychované mládeži, aby se tam večer stahovali. Jaké řešení byste navrhovala? Ptal jsem se starostů v jiných městech, zjišťoval jsem, jak se s tímto problémem perou v jiných pražských částech. Všude je situace stejná a žádná 100% fungující řešení nejsou.
     Zkusili jsme tedy tento nápad. Udělat lavičky, které budou v zimě a při chladných večerech studit ty, co na lavičkách nechceme. A maminky jako Vy, určitě vždy najdou v kočárku nebo tašce místo na malou deku, pokud by jim byla zima. Jestli toto řešení bude fungovat, uvidíme v příštích měsících. A pokud ne, tak budeme hledat dál. Dřevěné sedáky se vždy dají na současné betonové bloky dodělat.
     Doporučuji také tento článek. Po celém sídlišti ještě v rámci Lentilek rozmístíme 48 separátních laviček. Na nich se bude moci dát sedět i v zimě. Jsem hodně zvědavý na statistiku pozitivních a negativních komentářů. Užijte si venku dětmi teplý víkend… třeba na houpací lentilce ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *