Q&A

Jak to bude s pokračováním Lentilek? Bude hotový alespoň vnitroblok kolem školky Malkovského?

Odpověď najdete v tomto článku.

Musí si měnit lidé adresu v Kuželově ulici a Malkovského 602 (Žabka)

Kuželova ulice formálně zůstává. Existuje řada ulic, které mají jen chodník a zeleň a žádnou komunikaci pro auta. Malkovského 602 (Žabka) je trochu jiný případ. Tento dům i bez zrušení ulice k zadním garážím byl vždy více v Krausově ulici. Podle vyjádření pana Pavelky z magistrátu, je možné požádat o přidělení druhé adresy Krausova 602. Běžně se tak děje u rohových domů, které mají dva a více vchodů, což tento dům splňuje. Obyvatelé si pak mohou vybrat, jakou adresu budou mít jako trvalé bydliště. Číslo zůstává stejné: Malkovského 602 i Krausova 602.

Budou v Lentilkách pískoviště?

Pískoviště je pro děti velmi atraktivní místo. Na pyramidě jich je vidět plno, jak si hrají s bábovičkami. Pískoviště je velmi náročné na dodržování hygieny a děláme ho primárně na místech, která jsou oplocená a ideálně pod každodenní kontrolou. Pískoviště tedy najdete například na Staré návsi nebo si děti mohou na písku hrát, pokud chodí do MŠ Malkovského. Priority našich malých občánků se věkem mění a ti, kteří dnes chtějí písek, budou příští rok lézt po prolézačkách a jezdit kolem Letňan na kole. Na Lentilkách si určitě každý najde, co ho baví.

WP_20141007_006

Budou řidiči dodržovat pravidla ZÓNU 30?

ZÓNA 30 je řádně označena dopravními značkami. Řidiči dostali za stěrač upozornění, že je Z30 zavedena. Dodržování pravidel silničního provozu by mělo být zakotveno v každém z nás.

WP_20140929_006

Jak fungují zábrany v Kuželově ulici?

U domů v Kuželově ulici byly instalovány zábrany proti vjezdu. Od nich už mají nebo brzy budou mít mají klíče jednotlivá SVJ a vlastní je samozřejmě i hasiči, záchranka nebo policie. Používání zábran bude plně v kompetenci sdružení vlastníků. U Kuželovy 574 lze nyní parkovat mezi zábranami. Po projednání na stavebním úřadě (doufejme, že s kladným výsledkem) přibude z levé strany ještě jedno parkovací místo, které zúží o třetinu současný 9m široký vjezd. Pak budou zábrany efektivní.

Park574

Jak bude chráněn vjezd k Malkovského 602?

Komunikace u Žabky k zadním garážím bude chráněna elektrickým sloupkem, který bude instalován v průběhu října. Ovládání k němu budou mít majitelé parkovacích míst za domem a v garážích. Aby nebylo možné jezdit skrz přechod u Žabky, jak se dnes v mnoha případech děje, budou vedle vinotéky instalovány zábrany (podobně jsme instalovali na druhé straně sloupky). Před bočním východem z domu bude ještě instalováno ochranné zábradlí, aby nikdo nemohl vyběhnout přímo pod auto.

Kdy rozkvetou trvalkové záhony?

Na trvalkové záhony budou ještě instalovány nízké sloupky s provazy, aby trvalky byly chráněny zejména před psími nájezdy. V Místecké jsou trvalky v plné šíři záhony, v Malkovského jsou do cca poloviny od chodníku. Zadní část u domu je doplněna vyššími keři. Nyní jsou vidět rostliny pouze z poloviny. Dalších několik tisíc zasazených cibulovin uvidíme v plném rozkvětu až příští rok na jaře.

1285_Vpr354 - nabrezi 14

Budou vysazeny další stromy?

V rámci Lentilek jsme vysadili skoro 100 stromů. Další do sídliště samozřejmě dát můžeme, ale se současnou znalostí spodních sítí a jiných vedení Vám to může slíbit pouze nezkušený politik. Určitě najdeme v aktuálním rozsahu první fáze Lentilek místa, kde v příštích letech dosadíme nové stromy, ale bude se jednat pouze o jednotky, protože tam, kde to šlo, jsme strom dali.

Proč zvoní na sportovní lentilce plot? Proč tam nejsou sítě?

Modrá sportovní lentilka není hotová (stav k 4/10/2014). Budou ještě instalovány sítě do branek, sítě za branky a těsnění na okraje plotových polí. Dříve se na podobná sportovní hřiště instalovaly místo pevných plotů ochranné sítě, aby odraz míče nebyl slyšet. Trvanlivost takových sítí je však řádově v týdnech a náklady na jejich opravu jsou vysoké, což potvrzuje naše zkušenost z Chlebovické nebo Fryčovické. Podobné to je i s nízkým dřevěným soklem, který máme u ZŠ Fryčovická. Hlučí stejně a je náročný na údržbu. V Lentilkách se snažíme o minimalizaci nákladů na budoucí údržbu. Současný modrý plot byl zvolen jako kompromisně ideální z pohledu pevnosti, hluku a trvanlivosti. Budoucí zkušenost ukáže, zda to je optimální řešení.

Kdo se bude starat o předzahrádky u domů?

Předzahrádky a nové zelené lentilky u domů jsou ve správě městské části. Jsou zde zasazeny keře, růže, tráva lipnice a další zeleň. V mnoha případech existuje neformální dohoda s SVJ, že někdo z domu bude o zeleň pečovat z vlastní vůle.

Jak bude stříkat fontána?

Na podzim budeme fontánu zapínat jen občas. Pořádně se rozstříkne až příští rok na jaře. Na zimu samozřejmě vodu vypustíme.

WP_20140930_003

Kdo bude na žluté lentilce hrát šachy?

Žlutá lentilka obsahuje designovou šachovnici, na které je možné šachy skutečně hrát. Figurky jsou zatím zamčené, ale v příštích měsících budou k dispozici pro všechny slušné obyvatele sídliště, kteří se budou chtít touto hrou králů zabavit.

Budou na lentilkách dřevěné lavičky?

Vymyslet lavičky, které budou přes den lákat děti, maminky, babičky a dědy, a přes noc budou odpuzovat opilce bezdomovce, je nadlidský úkol. Více se této problematice věnuje článek o lentilkových lavičkách.

NovyVstupBezdomovec

Jaká zeleň bude u Bahoku?

U drobných provozoven Bahok jsou nové chodníky a přibyla i zelená plocha. Obdélníky před obchody budou osazeny Lavandula angustifolia ´Hidcote´Calluna vulgaris ´Rosann/Suzanne´. Do jednoho pole bude doplněn Juniperus communis ´Hibernica´.

Share

16 komentářů u „Q&A

 1. Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, jestli jste vymysleli kde se udělá pískoviště pro nejmenší? Přeci jen u žluté lentilky – pyramida – je písek na stavění báboviček nevhodný :-(

  Děkuji za odpověď
  S pozdravem
  Irena Herbstová

 2. V případě, že MČ obdrží příslib dotace na pokračování Lelnilek v prostoru Malkovského (nebo i za předpokladu, že bude hrazeno z vlastních zdrojů) – jak budou navazovat chodníky před domem a za domem bloku Malkovského 583 -586. Počítá se se stejným materiálem z jakého je vydlážděn chodník před Ivančickou? Ptám se z důvodu revitalizace domu a přístupového chodníku ke schodišti. Rád bych zachoval stejnou koncepci a materiál.

 3. Dobrý den,

  na žluté lentilce se dost dlouho drží kaluže vody. Není špatné vyspádovaná? Takhle se děti budou brodit vodou i po sebemenším dešti. Budete požadovat úpravu?

  • Dobrý den, lentilka je provedena podle projektové dokumentace, která předepisuje vodorovnou plochu. Zřejmě se budeme muset s občasnou trochou vody smířit.

   • Dobrý den,

    kontroloval někdo povrch? Přeci pokud by bylo provedeno kvalitně, tak se voda držet nemůže. Přeci neplatíte za nekvalitní práci.

 4. Co se vody týká, pak zelená lentilka bude malým jezerem. Není pod ní kanálová vpusť a plocha je vystavěna jako prohlubeň. Nelze než žasnout nad technickými schopnostmi dozoru investora.

  • Já úplně žasnu, čeho Vy si nevšimnete, paní Čekalová. Teď docela prší. Vyfoťte mi prosím ty kaluže, až tam budou. Díky a užijte si Lentilky.

 5. Dobry vecer, budou, prosim, zelene keriky v kulatych plochach v Kuzelove ulici doplneny? Jsou plochy, kde male kere neprezily zimu a z ouvodniho poctu jich zbyle traba jen polovina.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *