Lentilka posezení

Posezení představuje lentilku se společenskou funkcí, která přirozeně vyvstává z jejího centrálního umístění. Potřebu společenské lentilky potvrdili i někteří obyvatelé řešeného území, kteří v rámci neformálního průzkumu vyjádřili přání právě tuto funkci podpořit. Tato lentilka neplní pouze funkci laviček, její přesah je právě do společenské roviny. Je třeba si uvědomit, že na rozdíl od obyvatel center měst se lidé na sídlištích znají lépe a společenské kontakty jsou zde, zdá se, intenzivnější. Proto je přirozené obyvatele v tomto smyslu podporovat a nabídnout jim možnost posedět si venku na důstojném místě, popovídat si s přáteli, zahrát si venku karty, nebo uspořádat piknik. Lentilka Posezení bude oproti ostatním konstruována atypicky. Vzhledem k tomu, že je pod náměstím vedeno množství podzemních sítí, je lentilka navržena jako demontovatelná, v případě potřeby se rozebere na jednotlivé díly a tak bude umožněn přístup k podzemním sítím technické infrastruktury. Plocha lentilky je 70 m². Funkční náplň lentilky zajistí sestavy pevně přimontovaných stolků se židlemi.

Technické řešení

Platforma: demontovatelné části z ocelového roštu na štěrkovém podloží
Povrch: lakovaný tahokov
Oplocení: lentilka nebude oplocena
Vybavení: stoly se židlemi (materiál ocel), odpadkové koše
Osvětlení: speciální prototyp lampy pro lentilky; konstrukce-ocelové tenkostěnné profily,
opláštění-lakovaný plech/laminát

Share

6 komentářů u „Lentilka posezení

 1. Dobrý den,
  zajímalo by mě, zda-li se počítá u této lentilky a lentilky posezení s popelníky. Bylo by škoda, kdyby se nedopalky házely na zem z důvodu jejich absence.
  Děkuji za odpověď.

  • V rámci projektu bude na sídlišti instalováno několik košů, jejichž součástí jsou i popelníky, nicméně Lentilky nestavíme na podporu kouření. To, jak se chováme k našemu prostředí, vypovídá hlavně o nás. Projekt Lentilek je cesta, jak změnit tuto část Letňan na moderní místo k životu. Pokud si Lentilky zničíme, tak naše sídliště opět nabere směr k tomu stát se městským ghettem.

 2. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je počítáno se stromy na této lentilce, tak jak je to ve vizualizaci. Bez stínu stromů bude v létě nepoužitelná. Kolem samý beton, takže horko ze spoda i ze shora .
  děkuji za odpověď

  • Dobrý den, celé náměstí je protkáno spodními sítěmi. S obtížemi jsme umístili stromy podél Krausovy ulice. I zelená lentilka musí být demontovatelná právě kvůli spodnímu vedení Avia Energo. V rámci Lentilek jsme vysadili skoro 100 nových stromů a přes tisíc keřů, máme stovky metrů trvalkových záhonů. Stromy jsme vybrali několikaleté, aby sídliště bylo co nejdříve zelené a nemuseli jsme čekat, až vyrostou… Lentilky jako celek přinesly do sídliště více zelených ploch a zeleně obecně.

 3. Dobrý den, musím pochválit vzhled této (i ostatních) Lentilky. Hlavně večer jak je podsvícená. Už by se sem hodila jen nějaká kavárnička, aby bylo co vychutnávat na posezení. :-) Škoda že ta druhá lentilka(místo fontány) není to hřiště pro děti. Rodiče by si mohli v klidu posedět a děti pod dohledem vyběhat. Takto se mi to zdá sice hezké ale v praxi nepoužitelné. Z pozice člověka s dvěma dětmi. Jiní v tom určitě najdou využití.
  Jako bývalý kuřák by jsem také podpořila klidně nějaký ten popelník. Nebo a pokud se lentilka uchytí můžeme s časem počítat, že budou vajgly “zdobit” zem pod lentilkou. Co si budem povídat takový puberťák nebude chodit s každým špačkem někam dál ke koši, aniž by to bylo dál než ta lentilka. Ne každému záleží na hezkém vzhledu všeho a třeba tomu trochu pomoci. Bohužel.

  • Dobrý den, v rámci Lentilek je 5 dětských hřišť. Poslední teplé dny ukázaly, že i fontánu si děti umí užít. Lentilky jsme stavěli také proto, abychom měli sídliště krásnější. Všechno přeci nemusí mít svůj praktický účel ;-) Popelníky jsou na každém koši. Osobně nejsem příznivcem kouření na veřejnosti a už vůbec ne před dětmi na hřišti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *