Základ projektu Letňanských lentilek byl položen na konci roku 2010, kdy architekti dostali první zadání na revitalizaci starého pražského sídliště. Projekt Letňanské lentilky neřeší rekonstrukci panelových domů, ale kompletní regeneraci vnitroblokových pozemků, vytvoření ploch pro volný čas a vyřešení nedostatku parkování. Koncept řešení veřejného prostoru je inspirován lentilkami, které symbolizují hravost, barevnost, zábavu, dobrodružství, aktivitu a zároveň jsou jasně identifikovatelné. Představují přesně to, co Letňany na starém sídlišti postrádaly. Lentilky reprezentují jednotlivé plochy s konkrétním využitím pro společenský život, relaxaci, sport a hru.
Na Lentilky je nutné se dívat jako na komplexní změnu 30 let starého sídliště. Mladé rodiny chtějí dětská hřiště, řidiči parkoviště a starší lidé odpočinkové a tiché plochy se zelení. Ten, kdo by očekával, že s projektem budou všichni souhlasit na 100%, by nebyl realista. Jednotný přístup a shoda byly však existenčním parametrem celého projektu. Bez kompromisu od všech zúčastněných by nemohly být Lentilky nikdy realizovány.
Projekt Letňanských lentilek přímo zasahuje do života téměř 3500 lidí. Letňany nejsou nijak odlišné od jiných městských čtvrtí, a tak snad nikoho nepřekvapí, že kolem projektu vzniklo obrovské množství fám. Nicméně nikdy v historii Letňan nebyl projekt tak veřejný, transparentní a otevřený všem názorům, podle kterých byl v mnoha případech upraven.
Občané se mohli zúčastnit jednání komise pro regeneraci sídliště a životní prostředí. Ke zvýšené informovanosti přispěly pravidelné články na webu projektu. V otevřené diskusi byly zodpovězeny všechny otázky. Lentilky tak nejsou dílem jen architektů a jednoho radního, ale jsou výsledkem práce lidí z celého sídliště. Právě oni svými komentáři, otázkami a nápady pomohli z Lentilek udělat skutečnou změnu sídliště, na kterou můžeme být všichni hrdí.
To, že Lentilky jsou týmový projekt, ukázala i jednotnost obecního zastupitelstva. Jednoznačná a drtivá podpora při schvalování i velmi nepopulárních víceprací – 16 zastupitelů z 18 bylo PRO – je jasným důkazem, že projekt revitalizace sídliště byl kvalitně připraven a správně realizován. Od začátku projektu platilo základní heslo: lidé by si měli o svém okolí rozhodovat sami – samospráva tu je pouze jako prostředek k provedení změn. Jinými slovy: lidé si určují vzhled svého okolí, lidé z radnice tu jsou proto, aby připravili projekt, prošli všemi řízeními, získali dotace a práce provedli.
Sídliště je nyní jako nové. Děti dostaly 3 nová hřiště a obnovenou pyramidu. Dospělí mohou posilovat v Kuželově ulici a ti starší si mohou posedět na novém náměstíčku nebo u šachů. Všichni budou mít určitě radost z nové fontány u Žabky a samozřejmě z nové zeleně. Přes 1200 nových keřů a téměř 100 stromů zásadně oživí tuto část Letňan. Všechny trávníky jsou nové a trvalkové záhonky v Malkovského a Místecké budou na jaře úžasně barevné.
Parkování bylo největší téma od první veřejné prezentace. Pozitivní bilance v parkovacích místech byla jednoznačnou podmínkou pro získání stavebního povolení. Zrušená místa v Kuželově ulici jsou ve větším počtu nahrazena v Ivančické nebo Jančově. Parkoviště v Místecké se také rozrostlo, jen v Malkovského pár míst ubylo kvůli rozšíření zeleně a sportovnímu hřišti. V příštích letech je však plánována rekonstrukce Bahoku (drobné provozovny), jejíž součástí je také výstavba neplacených parkovacích míst.
Lentilky přinesly na sídliště také vyšší úroveň bezpečnosti. Herní prvky na dětských hřištích jsou certifikované, dopadové plochy a uspořádání hřišť odpovídá platný normám, tak se minimalizovaly případné úrazy a nehody. Z dopravního pohledu budou ulice označeny jako ZÓNA 30, kde je maximální povolená rychlost 30 km/h a chodci mají vždy přednost před auty. Nový kamerový systém bude celý den kontrolovat, zda se na sídlišti neděje něco nekalého. Cílem do budoucna je zřídit přímo v Lentilkách služebnu městské policie, což by se mohlo podařit v rámci již zmíněné rekonstrukce Bahoku.
Nová hřiště, houpačky, skluzavky a posilovací stroje budou samozřejmě lákat i vandaly. Všechny prvky na lentilkách budou zařazeny do městského mobiliáře. Budou procházet pravidelnými vizuálními kontrolami (cca 2x měsíčně) a revizemi přesně podle záručních a legislativních požadavků. Dobrým příkladem, jak se Letňany umí starat o svůj majetek, je vnitroblok Chlebovická. O Lentilky se budeme starat stejně dobře a teprve čas ukáže, jak se lidé umí chovat ke svému okolí.