Lentilkový Honza bude opět řádit

Fryč za psí loukouV posledních měsících probíhala po celých Letňanech pasportizace zeleně. Studenti ze Zahradnické akademie Mělník pod odborným vedením své učitelky Ing. Svobodové spočítali, zaměřili a vyhodnotili přes 3000 stromů, o které se městská část stará. V Letňanech jsou tisíce dalších stromů, které jsou v soukromém vlastnictví. Přes 500 stromů bylo v letošním roce prořezáno a ozdraveno přesně podle odborných doporučení.

Odborná údržba stromů je velmi důležitá a je nutné ji dělat průběžně. U všech perspektivních stromů se musí každých 5-10 let provést výchovný či zdravotní řez. Pasportizace ukázala, že v posledních letech nebyla odborná údržba na letňanských stromech ideální. Toto je zejména důvod, proč nyní musíme přistoupit k nepopulárnímu, nicméně nutnému, kácení cca 50 stromů. Z počtu 3000 se jedná o 1,7%, což je v celkovém kontextu velmi příznivé číslo.

P4121337

Nemocné stromy v havarijním stavu budou káceny v jednotlivých kusech například v ulici Dudkova, Vamberská, Křivoklátská nebo Dobratická. Nikde nedojde k plošnému odstraňování stromů. Vše je podpořeno odbornými posudky a vedení radnice velmi uvážlivě vyhodnotilo, které stromy budou pokáceny zejména z důvodu vysoké provozní nebezpečnosti a havarijního stavu.

Na většině míst po vykácených stromech budou vysazeny nové, o které bude od začátku odborně pečováno tak, aby stromy zkrášlovaly naše okolí po mnoho dalších let. V letošním roce bylo například v Lentilkách vysazeno téměř 100 nových stromů, dalších 22 v areálu ZŠ Tupolevova a v následujících letech stovky nových přibydou. Základním cílem radnice je nejen zvyšovat celkový počet zeleně, ale také průběžně a pod odborným dohledem zlepšovat její kvalitu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *