Sídliště jako v Indii

DSC09389V posledních týdnech jsem několikrát slyšel, že jsme zelenou lentilku u Žabky udělali „blbě“. Je pod ní nepořádek, lidé skrz rošt hází nedopalky a papírky od sušenek. Rošt, po kterém se chodí, je 20 cm nad zemí, a po několika dnech je pod ním plno odpadků. Ale skutečně za ten nepořádek může nová lentilka?

Lentilky změnily naše staré sídliště k lepšímu. Velmi rychle si zvykáme na nové věci a málokdo si vzpomene, jak depresivní bylo projít mezi našimi paneláky ještě vloni. Hezké prostředí se může rychle změnit zpátky na ghetto, pokud se o něj nebudeme starat a nebudeme si vážit nových věcí kolem sebe. Co nás vede k tomu, že necháme na zemi ležet krabičku od cigaret, která se netrefila do koše?

Doma jdeme z obýváku přes chodbu až do kuchyně, abychom vyhodili obal od chipsů do tříděného odpadu. Ale venku klidně odhodíme ten samý pytlík, i když jsme metr od odpadkového koše. Kde se to v nás zlomí? Maminka malé dítě ihned okřikne, když upustí hned vedle televize papírek od bonbónu na zem. „Mazej to uklidit,“ slyšíme, když puberťák nechá špinavé prádlo válet po celém bytě. Ale když jdeme kolem hřiště, tak si jen zamumláme pod vousy, kdo sakra vychovával tu mládež, že dělá kolem sebe takový bordel, a odhozené PET lahve necháme beze slova ležet.

DSC09202

Naše okolí je opravdu naše a pouze na nás záleží, jak dlouho zůstane pěkné. My tu žijeme a my si tvoříme prostředí kolem sebe. Můžeme se vymlouvat, že tu chybí městská policie, že by to měl někdo každý den uklízet, ale kdybychom se ke svému okolí chovali slušně, nepotřebujeme polici ani technickou četu, co každý den sbírá PET lahve v okolí dětských hřišť. Je tu skutečně obec proto, aby neustále po lidech uklízela? Řekneme, že to je z našich daní, ale opravdu chceme naše daně utrácet za to, aby po nás jiní uklízeli? My tvoříme naše okolí a my si ho také umíme velmi rychle zanést odpadky, poškodit a zdemolovat..

Popis k foto: Indie, Varanasi, svaté město, 2013

DSC09184

Čtěte také Kdy si zničíme Lentilky?

Share

19 komentářů u „Sídliště jako v Indii

 1. Ano,také souhlasím s článkem….Já už Letňany rozdělila na dvě části-horní a dolní..pro mne dolní začíná od plotu hřiště ZŠ Fryčovická(tím myslím hlavně sídliště).Zde dole žijí asi nějací úplně jiní lidé než nahoře….Okolí směsných i tříděných popelnic na rohu Křivoklátské a Nýdecké….u popelnic v Jablůnkovské u výměníku….vesměs u všech popelnic v Malkovského = neskutečný nepořádek,vyhozené gauče,záchody,skříňky…….o drobném nepořádku (papíry,petky atd.) ani nemluvím…Mám prostě pocit,že lidé v horních Letňanech si svého okolí více váží,mají tam mnohem více čisto!!

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se bude řešit umístění kontejnerů v Kuželově ulici? Po vyprázdnění kontejnerů je popeláři nechávají na parkovišti mezi auty u silnice a nevracejí je zpět na jejich vytyčená stání u stěny domu.

  • Dobrý den, kontejnerová státní byla umístěna na základě dohody MČ, SVJ a Pražských služeb z roku 2012. Nyní Pražské služby dohodu nedodržují. Protože svoz odpadu je soukromou záležitostí jednotlivých domů, tak na tom pracujeme ve spolupráci s SVJ z Kuželovy ulice.

 3. Dobrý den, velice Vám fandíme, protože Lentilky vypadají dobře a hned lze vidět, že plní svůj účel- dětskou radost a to je to nej.
  Dotaz ale mám: bude se přetírat střecha z vrchní části: žlutá lentilka- šachovnice? Z vrchní strany lze vidět nedokonalý nátěr a tahy po válečku.

  Díky za odpověď PN

 4. Dobrý den, několikrát jsem si všiml, že dvojice pánů, kteří mají na starosti odvoz odpadků z malých odpadkových košů umístěných u laviček instalovaných v rámci Lentilek, devastuje svým vozem zeleň. Autem jezdí po chodnících a likvidují nové zatravnění tam, kde se jim hůře vytáčí. Příkladem může být např. přechod naproti Žabce, kterým najíždějí (Krausova ul.) na chodník vedoucí podél rekonstruovaného domu v Místecké. Vedle chodníků jsou rozježděná koryta od pneumatik vozu. Chceme mít sídliště pěkné, a to včetně zeleně a nově vyseté trávy. Dá se s tímto nešvarem něco udělat?

  • Dobrý den, jsme si vědomi toho, že vůz kterým obsluhujeme odpadkové koše není pro některé lokality které obsluhujeme nejvhodnější. Přes veškerou snahu se řidič v některých místech (4 – 5 míst) nemůže vytočit.
   Zaměříme se na kritická místa, kde zajistíme úpravu poškozené zeleně. Vzhledem k nutnosti pohybu techniky po chodnících i v budoucnu připravíme stavební úpravu v těchto místech buď osazením zatravňovacích dlaždic nebo úpravou chodníku. Posádka vozu svážející koše je již poučena, aby věnovala kritickým místům zvýšenou pozornost.
   Dalším opatřením je připravované pořízení vhodnějšího vozu na pojezdy po chodnících, což je prozatím otázkou priorit v rámci schvalovacího procesu rozpočtu na příští rok. Konkrétně Vámi zmíněné místo nepovažujeme za problematické pro náš vůz, není rozježděno od našeho vozu (viz foto níže) a je mimo rozsah první fáze projektu Letňanské lentilky, tzn. že nebylo tento rok rekonstruováno. Stopy odpovídají těžkému nákladnímu vozu, zřejmě ještě od stavby – rekonstrukce domu Místecká 568+9. Terénní úpravy Vámi zmíněného místa samozřejmě zajistíme.
   Děkujeme za upozornění.
   Martin Hrádek, vedoucí odboru, hospodářské správy a investic, ÚMČ Praha 18

   • Dobrý den,tyto vyjeté koleje jsou bohužel od nákladních aut z projektu LL…Sama jsem několikrát viděla,jak tudy najíždí auta,která kontrolovala nové lampy..nakonec vyjela v Malkovského u garáží…

    • Tento chodník nebyl součástí projektu Lentilek a byl vždy takto rozježděný. Je možné, že auta Eltoda tudy jezdí, ale nejvíce tu jezdila auta při rekonstrukce domu v Místecké 567-9.

   • Dobrý den, chtěl jsem se jen zeptat na termín zkultivování této časti Leťnan (viz fotografie) do přijatelné podoby? Mám pocit, že v době výstavby nástaveb byl na místě vyjetých kolejí dokonce zasazený stromek či nějaký keřík.

    • Je možné, že před 10-13 lety, kdy se stavěly nástavby, tam keř byl. Posledních 10 let je stav stejný. Letos je v plánu upravit/doplnit zeleň kolem chodníku a případně přidat i zábrany, aby si řidiči nepletli chodník s dálnicí.

 5. Jakékoli řešení ve veřejném prostoru musí být odolné a musí umožňovat snadný úklid. Tenhle článek je spíš mlha, která má zastřít prostý fakt, že projektant práci nezvládl.

  • Rozhodně nesouhlasím. Článek je o tom, že když se na u nás sídlišti něco nového udělá, řada lidí se k tomu neumí chovat a ihned to zničí. Podívejte se na nepořádek kolem domů. Ojeté pneumatiky u popelnic před Místeckou 569, v Kuželovce složená polovina obýváku… copak toto je výsledek práce projektantů??? Ne, na sídlišti žije většina slušných lidí, ale bohužel jsou mezi námi i takoví, kteří neumí dojit ani metr ke koši, když vyhazují pet lahev. Má někdo nápad, co s takovými sousedy dělat?

 6. Dobrý den, mám dotaz ohledně pokračování lentilek, bude se něco dělat kolem materske školky v ul.Malkovskeho? A kdy?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zadejte správnou hodnotu/slovo *